Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Nedopadnout jako Lombardie. Zbytek Itálie si bere poučení z nakaženého severu

Premiér Giuseppe Conte národ varoval, že nejhorší teprve může přijít

Osvětleme Itálii - nedělní flashmob akce země v karanténě • Autor: Claudia Greco/AGF / Sipa Press /
Osvětleme Itálii - nedělní flashmob akce země v karanténě • Autor: Claudia Greco/AGF / Sipa Press /

Pohřbu se v posledních dnech účastní už jen kněz a zástupce pohřebního ústavu, rodinní příslušníci musí dodržet zákaz shromažďování nebo jsou už sami v karanténě. Krematorium je v provozu 24 hodin denně, ale i tak se na žeh čeká. Seznam nově zesnulých je dlouhý a jmen denně v řádu stovek přibývá, stejně jako nekrologů v místních novinách. To jsou zprávy z Bergama, nejzasaženějšího místa Lombardie. Celá země i celá Evropa šokovaně pozoruje boj 16 tisíc nakažených lidí v nejbohatším italském regionu, přičemž křivka nemocných pořád stoupá. Jen v intenzivní péči tam je 823 lidí.

Působí to depresivně a apokalypticky, ale zároveň je zavádějící tento obraz zobecňovat. Zatímco regiony na severu země byly postiženy koronavirem drasticky, jiné mají méně nakažených než Česká republika. Od úplných začátků, kdy byl 18. února v lombardské vesnici Codogno registrován první nakažený koronavirem, se epidemie vyvíjí nerovnoměrně. K dnešnímu dni je v Itálii 31 500 nakažených a z velké části jsou právě ze severu.  Pro další  vývoj je však zásadní postup i mimo dosavadní centra nákazy.

Ostatní regiony přitom mají oproti Lombardii zásadní výhodu. Viděly v přímém přenosu nárůst pandemie do nekontrolovatelných rozměrů, a mají čas se připravit na nejhorší možný scénář. Jedním z nejslabších momentů vládních rozhodnutí bylo, když dopustila, že oblast Milána těsně před naprostým uzavřením opustily stovky mladých lidí, které zamířily ke svým rodinám v jiných částech země, často na jih. Proto se tam očekává nárůst případů, už nyní se zvyšují počty nakažených v Toskánsku, v Puglii a Calabrii. Do zóny omezeného pohybu nově přibyla i Sicílie a Sardinie. V celé Itálii bylo dosud testováno víc než 140 tisíc lidí. Některé provincie testování zvyšují ještě a snaží se provést až jedenáct tisíc testů denně.

Nové nemocnice

Šest set kilometrů jižně od Lombardie, v Laziu, regionu s pěti miliony obyvatel, kam patří i Řím, je zatím v intenzivní péči „jen“ 44 osob. Stav je tu uspokojivější a život klidnější. Lidé rychle pochopili závažnost situace a dodržují karanténu. Děti usedají v půl deváté ráno k počítačům a výuka probíhá virtuálně. Vyrábějí prezentace, píší testy a do hodin tělocviku natočí několik cviků, které odešlou učitelům. V bezmála třímilionovém Římě je ani ne 500 nakažených, ale obzvlášť v hustě obydleném hlavním městě je priorita jasná: aby se počet nakažených nezvyšoval. Z testů civilní obrany provedených na vzorku osmi tisíc pacientů přitom vyplývá, že přes 60 procent nakažených má jen lehký průběh nemoci - nebo dokonce nevykazuje žádné symptomy.

Stanoviště taxi v Benátkách; ilustrační foto  • Autor: REUTERS
Stanoviště taxi v Benátkách; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Ze statistik se přitom ví, že průměrný věk zemřelých je 80,3 let, tři čtvrtiny z nich jsou muži, a každý měl v průměru 2,7 dalších dalších zdravotních komplikací. Stát se tak v posledních dnech soustředí na dvě věci. Ohlídat právě dodržování karantény, která by měla zejména starší populaci ochránit, ale zároveň se připravit na rozšíření nákazy a zajistit s předstihem větší kapacitu lůžek v nemocnicích, hlavně na intenzivní péči. V Římě tak byla otevřena nová nemocnice. Malé soukromé zdravotnické zařízení bylo přestavěno na ‘Covid-2’ – zařízení pro boj s nákazou koronaviru. Brzy budou následovat další dvě, Covid-3 a Covid-4. Vláda zřizuje se dalších 1500 lůžek plus 200 lůžek na intenzivní péči. Vyčlenila 340 milonů eur právě na navýšení počtu lůžek na jednotkách intenzivní péče a dalších 50 milionů přidělila firmám vyrábějícím ochranné roušky.

Město Řím zavedlo řadu zásadních opatření. Jsou tu zavřené nejen památky a muzea, ale i parky, jsou uzavřené školy, vyjma obchodů s potravinami a lékáren zavřely všechny další obchody, restaurace a kavárny. Na město byl uvalen tzv. lockdown a policie dodržování zákazu volného pohybu prověřuje namátkovými kontrolami. Provinilcům hrozí pokuta ve výši 206 eur, nebo dokonce tříměsíční vězení. A chystají se další zpřísnění kontrol: s pomocí telefonních operátorů bylo totiž v Lombardii zjištěno, že se stále příliš velký počet lidí pohybuje až 350 metrů od svého domu. Ti, kteří karanténu dodržují, se snaží aspoň zabavit. V šest večer vycházejí na své balkony hudebníci a zpěváci a pořádají krátké improvizované koncerty, někdy uspořádají ze střechy pro okolní balkóny hodinu posilování. Na internetu se objevily virtuální prohlídky uzavřených galerií a muzeí, výrazně se zvyšují tržby internetovým obchodům.

Lidi v karanténě povzbuzoval v rozhovoru pro list La Repubblica i papež František: “Musíme znovu objevit detaily malých věcí, drobných projevů něhy a pozornosti vůči lidem, kteří jsou nám blízcí, naší rodině, přátelům. Musíme porozumět tomu, že v malých věcech leží náš poklad. V gestech něhy, náklonnosti a soucitu, jež mají tendenci ztratit se v anonymitě každodenního života. Přesto jsou důležitá, rozhodující. Právě známá gesta pozornosti k detailům každodenního života činí život smysluplným, vytvářejí společenství a komunikaci mezi námi.”

Bez turistů - ilustrační foto • Autor: AP
Bez turistů - ilustrační foto • Autor: AP

Mimochodem rozhodnutím, které neprošlo, bylo uzavřít římské kostely. Už po jednom dni byly znovu – byť s nejrůznějšími omezeními – zpřístupněny. Před dvěma dny se papež vydal na krátkou osamělou pouť vyprázdněnými římskými ulicemi. Modlil se za odolnost města a jeho obyvatel, za zdravotnický personál, doktory a sestřičky a všechny lidi, kteří udržují v chodu společnost, jež podléhá karanténě. Navštívil Basiliku Santa Maria Maggiore a Kostel svatého Marcela, kde je uschován krucifix, který neslo v roce 1522 procesí, když Řím zachvátil mor.

Dostaneme se z toho

Podobný rozměr se asi nečeká a dělá se vše pro to, aby se mu epidemie ani nepřiblížila. Ale v odhadech budoucího vývoje jsou všichni opatrní – ani v soukromém rozhovoru, ani na televizních obrazovkách se nepouštějí do prognóz. Politici apelují na to, aby byli lidé trpěliví a ohleduplní. Obchody jsou zatím dobře zásobené a pokud lidé zůstanou doma, nemusejí se nákazy bát. Mnoho lidí se ale obává ekonomických dopadů. Pomalu dochází k přechodnému uzavření velkých firem, jako jsou Fiat-Chrysler, Ferrari, Lamborghini nebo Maserati, ohromné ztráty utrpěl turistický ruch.

Italské město Molfetta • Autor: NurPhoto via Getty Images
Italské město Molfetta • Autor: NurPhoto via Getty Images

Vláda systematicky vyčleňuje další prostředky na snížení ekonomických dopadů, pozastavila daňové a sociální odvody do 31. května, do garančního fondu pro malé a střední podniky dodala 1,2 miliardy eur - a Fond “Made in Italy” disponuje dokonce 150 miliony eur. Vyšla vstříc také rodičům s malými dětmi, kteří si mohou vzít 15 dnů volna s polovičním platem. Myslí i na pracovníky v kultuře a OSVČ, kteří za březen získají od státu náhradu 600 eur. Také vyčlenila 43,5 miliardy na dezinfekci škol a univerzit.

Společnost Cerved, která se čtyřicet let zabývá analýzou italských firem, uvedla, že pokud pandemie vymizí již v průběhu května, sníží se obrat italských firem o 275 miliard eur. Pokud by virus omezil život v Itálii do prosince, bude to 641 miliard eur. Zároveň by zkrachovalo 10 procent italských firem.

Premiér Giuseppe  Conte ostatně národ varoval, že nejhorší teprve přijde. Podle vládního výhledu vyšplhá počet nakažených až na 92 tisíc, ale je prý možné, že se podaří dostat pandemii pod kontrolu již v dubnu. Nejoptimističtější odhady indikují, že by možná už koncem tohoto týdne mohly začít počty nově nakažených snižovat.

Obec Codogno, kde se objevil první pacient, který si stěžoval na problémy s dýcháním a později se u něj prokázal kontakt z čínskými přáteli a nákaza koronavirem, byla na počátku rychle zařazena do rudé zóny. Dnes nemá jediného nakaženého. Starosta a zároveň prezident provincie Lodi Francesco Passerini označil za důvod úspěchu to, že brali karanténu velmi vážně. „Jsme spokojeni. Bitva ještě neskončila, ale pokud budeme dodržovat všechna doporučení vlády, dostaneme se z toho.“

Autorka je spolupracovnicí redakce

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].