Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

„Muž s ricinem“ byl vyhoštěn

BIS a policie zjistily, že udání na připravovanou otravu českých politiků bylo smyšlené

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK
Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámili, že e-mail, který upozorňoval tuzemskou tajnou službu BIS na nebezpečí otravy dvou českých komunálních politiků ricinem, byl smyšlený - a byl výsledkem vnitřního souboje na ruské ambasádě. Vypátrala to BIS, která společně s policejní NCOZ případ prověřovala. Nicméně pak přesto přišlo oznámení, že Česko vyhošťuje v souvislosti s „případem ricin“ dva diplomaty.

Respekt má informace – mezitím je zveřejnil Deník N – že mezi vyhoštěné diplomaty patří muž, který byl v dopisu obviněn, že do Česka přivezl v půli března v kufru jed ricin, tedy Andrej Končakov, i jeho zástupce Igor Rybakov. To dodává případu a briefingu Babiše a Petříčka zajímavý rozměr: dopis byl smyšlený, ale údajný dovozce je vyhoštěn.

V tomto případě šlo o práci tajných služeb a bude obtížné zjistit, co se vlastně odehrálo. Končakov (a zřejmě ani Rybakov) nebyl obyčejným diplomatem, pracoval pro ruskou Federální agenturu pro záležitosti Společenství nezávislých států, která je ve světě západních zpravodajců považována za krycí firmu některé z ruských tajných služeb. Vyhoštění obou diplomatů ale svědčí o tom, že věc není tak jednoduchá. Tedy že BIS naletěla na smyšlené informace, pak věc odhalila a celý případ je jen nesmysl.

Informace v mailu totiž musely pocházet od zasvěceného pisatele, jenž se vyznal v zákulisí tajných služeb i ruské ambasády v Praze. BIS i další tajné služby vždy vyhodnocují relevanci informací a věc musely považovat za velmi pravděpodobnou. O tom nakonec svědčí i policejní ochrana tří českých komunálních politiků (starosta Ondřej Kolář nebyl v mailu zmíněn, BIS ho do seznamu ochrany zařadila kvůli jeho angažmá v odstranění sochy maršála Koněva) a následné tajné vyšetřování NCOZ i vážnost, s jakou se vyšetřují úniky informací z dopisu pro BIS.

České vztahy s Ruskem jistě vyhoštění diplomatů nezlepší, ale Kreml se choval v kauze arogantně, odmítal jakoukoli spolupráci. Vyhrožuje jak komunálním politikům, tak dává najevo přezíravost k české diplomacii. Jednání nebylo možné. Ruská ambasáda je jednou z největších „kremelských“ v Evropě, pracují v ní desítky ruských příslušníků tajných služeb – a pokud se jejich vnitřní souboje přelévají takovým způsobem do české politiky i veřejné debaty, bylo by na místě, aby byla ruská diplomacie požádána o podstatné snížení personálu. Respekt připravuje do pondělního vydání článek o „případu muže s ricinem“, kde se dočtete podrobnosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].