Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Inflace stoupla na 16 procent, ale možná už se blíží vrcholu

Anketa: Úroky půjdou ještě výš, hlavní vlnu zdražování má však Česko možná už za sebou

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Ceny v Česku dál rostou, inflace vyskočila v květnu na rovných 16 procent. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že zdražování dál táhnou ceny energií a potravin. Z prvních reakcí ekonomů plyne, že růst cen je opět o něco rychlejší, než se čekalo, a že povede k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Zároveň ale platí, že nová vysoká čísla – nejvyšší od porevolučních výkyvů na začátku 90. let – ukazují už to, co má Česko za sebou. Tedy růst cen mezi květnem 2021 a květnem 2022. Meziroční míra se může v červnu ještě zvýšit, v druhé polovině roku by se už nicméně měla držet na nynější úrovni a příští rok by měla už klesat. Za předpokladu, že v nové topné sezóně nepřijde výpadek surovin a jejich další zdražování. Zároveň platí, že ústup inflace bude spojený s útlumem ekonomiky v reakci na současný pokles reálných příjmů a kupní síly.

Patrik Rožumberský, Unicredit: „Květnová čísla ukázala, že se inflace dál nezadržitelně zvyšuje. Výsledek přinesl opět překvapení směrem nahoru. Ke zdražování docházelo opět plošně, na zvýšení inflace se nejvíce podílely vyšší ceny potravin, energií a dražší restaurační služby. V červnu téměř s jistotou uvidíme inflaci ještě o něco výš než v květnu. Vyšší opět zřejmě budou hlavně ceny potravin a energií. Podle aktuálního vývoje cen u čerpacích stanic nelze počítat se zlevněním pohonných hmot z titulu snížení spotřební daně. Téměř veškerý jeho pozitivní efekt totiž mizí s růstem cen ropy na světových trzích. S tím, jak se rok zlomí do své druhé poloviny, se snad zlomí i dosavadní trend v inflaci. Poklesu meziroční inflace by měla dopomoci vyšší základna a doufejme i obrat v cenách energií. Ústup inflace však zřejmě nebude nijak závratný, přičemž ještě na začátku příštího roku se pravděpodobně budeme nacházet stále ve dvouciferných číslech.“

Martin Gürtler, Komerční banka: „Vrcholu by meziroční inflace mohla podle našeho odhadu dosáhnout v létě nad 17 %. Za celý letošní rok pak aktuálně čekáme růst spotřebitelských cen zhruba o 15 %. Dynamika spotřebitelských cen však zůstává tak vysoká, že nelze vyloučit ani vyšší úroveň. Predikce jsou však spojeny s velkou nejistotu. Naději na zpomalení inflace v druhé polovině roku dávají první náznaky zpomalující poptávky, což by mělo souviset s letošním poklesem reálných příjmů domácností. Centrální banka bude podle nás muset reagovat dalším výrazným nárůstem sazeb. V červnu tak čekáme zvýšení repo sazby minimálně o jeden procentní bod, alespoň na 6,75 %.“

Jan Bureš, Patria Finance:  „16 procent – to je více než půl procentního bodu nad naším odhadem a více než procentní bod nad poslední prognózou ČNB. Hlavním tahounem dalšího zdražování (meziměsíčně) jsou vybrané potraviny (mléko a mléčné výrobky zdražily o více než 10%) a energie - plyn meziměsíčně zdražil o dalších 3,4% a meziročně je zatím v průměru dražší o 49,2%. Inflačního vrcholu podle našeho názoru dosáhneme v červnu, kdy ještě zrychlí meziroční dynamiky energetické a potravinové inflace a celkově se můžeme pohybovat okolo 17%ního růstu spotřebitelských cen. V druhé polovině roku bude inflace zvolňovat, ale pravděpodobně velmi pozvolna. Pro ČNB jsou dnešní čísla výrazným pro-inflačním rizikem. Dalším je viditelně slabší koruna a také vyšší inflace v eurozóně a pravděpodobně i rychlejší růst sazeb ECB. V tomto kontextu je pravděpodobné, že stávající bankovní rada dostane na stůl od měnové sekce doporučení zvýšit sazby agresivněji, než naznačuje alternativní scénář poslední prognózy - ten předpokládá vrchol sazeb v blízkosti 6% (za předpokladu ukotvených inflačních očekávání), zatímco hlavní scénář volá po nutnosti zvýšit sazby až do blízkosti 8%. Předpokládáme, že v červnu proto bankovní rada rozhodne o zvýšení sazeb o 100–125 basických bodů do blízkosti 7%.“

 

Jakub Seidler,Česká bankovní asociace: „Odhad trhu činil 15,4 %, starší odhad ČNB pak 14,9 %. Za rychlením inflace stálo především další zdražení potravin, v menší míře pak další růst cen spojených s bydlením, od energií po nájmy a také ceny ve stravování. Růst cen potravin bude patrně zrychlovat i v dalších měsících, což společně s dalším růstem cen energií bude oddalovat začátek zpomalování meziročního růstu cen. Pro letošní rok tak opět zvyšujeme odhad průměrné inflace směrem k 14,5 %. Vzhledem k rychlejšímu růstu cen se zvyšuje šance razantnějšího zvýšení sazeb ČNB na příštím jednání, a to alespoň o jeden procentní bod.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].