Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hejtman Grolich: Naše žádost o nouzový stav je poslední šance vládě

Šéf Senátu Vystrčil namítá, že žádost krajů nesmí “přebít vůli Sněmovny”

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Aktualizace: Vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o dnešní půlnoci a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí.

Intenzivní jednání mezi vládou a hejtmany o nouzovém stavu nakonec skončila dohodou. Jak v České televizi oznámil předseda Asociace hejtmanů Martin Kuba, všech čtrnáct hejtmanů formálně požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu na čtrnáct dní. Do té doby by kabinet měl splnit některé jejich klíčové požadavky a jasně stanovit, jak bude při řešení pandemie dál postupovat.

Podle Kuby hejtmané souhlasili předavším proto, aby nedošlo k situaci, že v jednotlivých krajích budou od pondělí platit různá opatření. “Dáváme celé politické reprezentaci pouze čtrnáct dní a žádáme, aby se dohodli, předložili a projednali v Poslanecké sněmovně pandemickou legislativu,“ řekl Kuba ČTK.

Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich uvedl, že právě urychlené projednání pandemického zákona bylo jedním z hlavních požadavků hejtmanů směrem k vládě. ”Chápu, že za čtrnáct dní neprojde celým legislativním procesem, ale měl by být předjednán ve Sněmovně, v Senátu i s prezidentem,” říká. “Za dva týdny nemůžeme být ve stejné pozici jako dnes.”

Druhou z klíčových podmínek byla příprava na návrat dětí do škol. Začátkem března by se měly vrátit alespoň poslední ročníky a připraven by měl být návrh, jak do škol dostat také žáky prvního stupně. “Pro mě je tohle ten nejdůležitější důvod pro prodloužení nouzového stavu. Vláda musí schválit nové antigenní testy, musí je nakoupit, distribuovat apod. Bez nouzového stavu by to nešlo tak rychle,” popisuje Grolich.

Dalšími podmínkami, o kterých hejtmané v neděli odpoledne mluvili, bylo přehodnocení jednotlivých protiepidemických opatření či zrušení omezených úředních hodin na úřadech; k normálu by se otvírací doba měla vrátit hned od pondělí.

Že premiér a vláda slíbené body splní, však podle Grolicha není jisté - a hejtmané žádné záruky nemají. “Nemám velká očekávání. I proto jsem uvedl, že pokud to vláda nesplní, tak být poslanci, hlasoval bych o nedůvěře vládě. Vláda nemá podporu v tom, jak řídit zemi, což se ukázalo ve čtvrtek,” komentuje dění uplynulého  týdne, kdy vládní požadavek na vyhlášení nouzového stavu odmítli podpořit komunisté, kteří ho menšinovému kabinetu Andreje Babiše až doteď vždy odsouhlasili. Čtrnáctidenní vyhlášení nouzového stavu tak Grolich nyní vidí jako poslední šanci vládě.

Možnost že by vláda vyhlásila nouzový stav na základě žádosti hejtmanů, je nicméně podle některých expertů protiprávní. Ústavní právník Jan Kysela v sobotním rozhovoru pro Právo uvedl, že vláda musí o prodloužení nouzového stavu požádat Sněmovnu - a pokud jí ho neodsouhlasí, nemůže ji okamžitě obejít.

Obdobně se vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který v nedělní v otevřeném dopise adresované vládě napsal, že na žádost hejtmanů by vláda nouzový stav mohla vyhlásit pouze v situaci, kdy by jej vyhlašovala poprvé - nikoliv opakovaně a poněkolikáté, jako se tomu děje dnes. Žádost hejtmanů nesmí “přebít vůli Sněmovny”, konstatoval.

Podle Grolicha se však otázka možné protiústavnosti hejtmanů netýká. “To je odpovědnost vlády. My postupujeme podle krizového zákona - a ten nám umožňuje o nouzový stav požádat, pokud máme pocit, že je to potřeba. Je na vládě, ať si to projedná s rozhodujícími orgány, jako je Senát, nebo s opozicí,” říká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].