Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Europarlament chce stlačit dotace pro agrodružstva, ministr Toman zařídil opak

Potřebujeme zákony, které znemožní oligarchickým strukturám čerpat fondy EU, říká Monika Hohlmeier

Ministr zemědělství Miroslav Toman; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Ministr zemědělství Miroslav Toman; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Evropský parlament ve čtvrtek večer vyzval Evropskou komisi, aby zpřísnila pravidla pro čerpání eurofondů. Důvodem se stala mimo jiné situace v České republice, kde je hlavním uživatelem bruselských dotací holding Agrofert premiéra Andreje Babiše.

Europoslanci jednak žádají větší transparentnost v rozdělování dotací. A to konkrétně tak, že by všech sedmadvacet států mělo přijmout společné závazné normy, které by zabránily vzniku konfliktu zájmů - tedy situaci, kdy ten, kdo rozhoduje o penězích, je zároveň jejich příjemcem. Komise vede právě kvůli konfliktu zájmů auditní šetření proti Agrofertu a český premiér jeho závěry dlouhodobě rozporuje s odkazem na to, že českou úpravu o střetu zájmů splňuje.

Europarlament zároveň žádá jednoznačnější podporu malých a středních farmářů na úkor velkých agrodružstev. Částka, kterou by jednotlivec mohl získat z Bruselu během jednoho rozpočtového cyklu, má být příště zastavena u „trojmístného čísla” - jeden člověk coby konečný uživatel by tak napříště nemohl inkasovat řádově stovky milionů eur dotací, a to jakýchkoli.

Pokud by takové pravidlo prošlo jako závazná norma pro nový sedmiletý rozpočet EU, holding Agrofert by svoji „kvótu” vyčerpal ze necelé dva roky. Jen za rok 2018 totiž z Bruselu získal v přepočtu 1,8 miliardy korun. Nejde však jen o bývalý premiérův podnik, nová úprava by se dotkla deseti až patnácti největších tuzemských hráčů v českém dotačním byznysu.

„Parlament vyslal silný signál požadující větší spravedlnost při rozdělování dotací, posilnění právního státu a ochranu drobných a středních zemědělců. Potřebujeme nové zákony, které znemožní oligarchickým strukturám čerpat fondy EU a obohatit tak několik jednotlivců,” řekla k rozhodnutí sněmu Monika Hohlmeier, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu, který novinky navrhl.

Zpřísnění pravidel pro čerpání eurodotací poslanci schválili v rámci udělení rozpočtového absolutoria Evropské komisi a dalším institucím za rok 2018. Pro  návrhy bylo pět stovek ze sedmi set hlasujících europoslanců (většinou po e-mailu) včetně zástupců hnutí ANO. Jen jeden z nich, Ondřej Knotek, se zdržel hlasování.

Evropská komise nemusí požadavek na zpřísnění pravidel zohlednit, na usnesení europoslanců ale má povinnost reagovat. Vzhledem k velké podpoře návrhu uvnitř sněmu a přibývajícím zjištěním o zneužívání eurofondů v Česku, Maďarsku a dalších státech, lze přitom předpokládat, že zpřísnění pro eurofondy navrhne. „Budeme chtít, aby ho komise vtělila už do příštího evropského rozpočtu, který se teď připravuje a o kterém budeme vyjednávat,” řekla Monika Hohlmeier.

Zatímco tlak ve zbytku Unie na zastropování plateb pro velká agrodružstva roste, Česká republika jde opačným směrem. Jak nyní upozornil server Seznam Zprávy, ministr zemědělství Miroslav Toman ulehčil velkým podnikům cestu k miliardám vyčleněným na boj s koronavirem.

Babišova vláda na konci března uvolnila čtyři miliardy z rozpočtové rezervy pro zemědělce a odůvodnila to tehdy mimo jiné potřebou pomoci malým a středním farmářům v době pandemie. „Je to pomoc malým a středním podnikatelům. Je to zejména za účelem udržení si soběstačnosti potravin, to je ta důležitá věc,“ prohlásila tehdy na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová.

Do úprav konkrétních pravidel, na jejichž základě budou moci zemědělci žádat dotace, ale na začátku května v tichosti přibyly dvě poznámky rozšiřující dotační nárok také jmenovitě na „velké podniky”. Od poloviny července se tím otevře cesta ke státním miliardám také pro Agrofert či společnost Agrotrade, kterou vede bratr ministra Tomana Zdeněk Toman a kvůli kterému je šéf rezortu zemědělství v hledáčku bruselských auditorů. Pod pravidly pro žádosti z Programu rozvoje venkova je podepsaný - ministr Toman.

Asociace soukromého zemědělství se už proti úpravám ohradila a tvrdí, že její členové na podporu nedosáhnou, protože nebudou mít peníze na potřebné spolufinancování. Ministerstvo zemědělství si naopak za úpravou stojí. „Rovněž velké potravinářské podniky tvoří významný segment agroalimentárního sektoru v ČR a přispívají ke zvýšení konkurenceschopnosti a přidané hodnoty zpracováním domácí zemědělské produkce,“ citoval server Seznam Zprávy mluvčího Tomanova rezortu Vojtěcha Bílého.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].