Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Čeští turisté v létě na Jadranu? Chorvatský Prymula je zatím proti

Zprávy o koridoru, kterým se o prázdninách dostaneme k moři, je třeba brát s rezervou

Ilustrační foto • Autor: ČTK
Ilustrační foto • Autor: ČTK

Vzhledem k pokračující epidemii koronaviru se zdá nevyhnutelné, že letošní léto stráví deset milionů Čechů doma v Česku. Zdejší hranice zůstávají z obavy před nekontrolovatelným šířením viru zavřené a stejně je tomu u většiny bezprostředních sousedů. O to více pozornosti tak vyvolala zpráva z konce minulého týdne, podle které by Češi teoreticky mohli v létě vyjet na dovolenou k moři do Chorvatska, byť i jeho hranice jsou momentálně zavřené. „Mluvil jsem s kolegou Andrejem Babišem a domluvili jsme se, že ministři turismu navrhnou přijatelný model příjezdu českých turistů do Chorvatska,“ napsal v pátek na twitter chorvatský premiér Andrej Plenković. Informaci poté potvrdili ministři obou zemí - za Česko ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, za Chorvatsko pak ministr pro turismus Gari Cappelli. „Dostala jsem od premiéra úkol,“ uvedla pro Radiožurnál Dostálová. „Domluvili jsme se s Českem, že oni předloží své návrhy a my zase své,“ řekl chorvatskému veřejnoprávnímu rozhlasu HRT ministr Cappelli.

Podle českými i chorvatskými médii citovaného plánu by mezi oběma zeměmi mohli cestovat pouze lidé, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus. Podle jedné varianty by čeští turisté létali letadlem z Prahy přímo do přímořských letovisek Split a Dubrovnik. Druhá, komplikovanější varianta pak navrhuje vytvořit zvláštní pozemní koridor, který by vedl přes Rakousko a Maďarsko a jímž by šlo k moři projet autem.

Celý plán se na první pohled se plán jeví poměrně jednoduše a logicky – Češi Jadran milují už od dob Rakouska-Uherska, ročně jich k němu jezdí 800 tisíc. Chorvatsko je na turismu ekonomicky závislé, tvoří pětinu ekonomiky. Obě země mají málo nakažených koronavirem, tak proč si navzájem nevyhovět? Navzdory počátečním zmínkám o jednání premiérů se však velice brzy ukázalo, že plán zatím nemá téměř žádnou oporu ve skutečnosti a je spíše snem českých a chorvatských cestovních kanceláří, které s návrhem přišly.

Plán o českém létě na Jadranu se nejspíš zrodil v hlavách členů Asociace cestovních kanceláří České republiky. „Požádali jsme ministerstva, aby našla způsob, jak zachránit letní turistickou sezonu,“ řekl prezident asociace Jan Papež chorvatskému deníku Jutarnji List. Ideu zároveň podpořili i jeho chorvatští kolegové. „Češi jsou trhem, na který nejvíc spoléháme, bylo nám jasné, že budou chtít jet na Jadran, proto jsme s nimi v neustálém kontaktu,“ řekl stejným novinám ředitel státní turistické agentury ze Splitsko-dalmatské župy Joško Stella.

Klára Dostálová • Autor: HN - Zbyněk Pecák
Klára Dostálová • Autor: HN - Zbyněk Pecák

Hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak však možnost příjezdu českých turistů na Jadran velmi záhy zpochybnil. Ředitel Chorvatského ústavu veřejného zdraví řekl webu Dnevnik.hr, že Chorvatsko nepřijme turisty ze žádné země, kde je nákaza koronavirem rozšířenější než u nich. Chorvatsko je přitom místem s velmi malým počtem prokazatelně nakažených - aktuálně má 1950 pozitivně testovaných a jen 48 obětí, zatímco Česko má 7087 nakažených a 208 mrtvých.

Pokud by tedy Capakova slova platila, automaticky by to znamenalo, že zatím můžeme na prázdniny u Jadranu zapomenout. Ani argument, že by do Chorvatska přijeli pouze Češi, kteří se můžou prokázat negativním testem na Covid-19, epidemiologa nepřesvědčil. „Může se udělat test, který ukáže, že člověk je negativní, ale inkubace může trvat 14 dní a neví se, jestli se u něj nemoc nerozvine zítra, pozítří nebo za pět dní,“ uvedl Capak.

Je samozřejmě otázka, jak se situace bude vyvíjet. Je možné, že pokud bude epidemie ustupovat, hlavní epidemiolog už nebude mít takové slovo, a větší váhu bude naopak získá ekonomika. To jsou ale zatím jen spekulace. Také myšlenka pozemního koridoru skrz střední Evropu je zatím zcela na vodě. Pokud by měl vést po zemi, musely by s tím souhlasit Rakousko i Maďarsko – ty se ale k českému plánu zatím nijak nevyjádřily a nemají na něm příliš velký zájem. Ostatně i chorvatský ministr turismu Cappelli počáteční nadšení o českém koridoru nakonec spíše tlumil. „Hledají způsob, (české cestovní kanceláře – pozn. red.) jak jet letos k moři. Je pro ně nejjednodušší jet do Chorvatska. Podaří se jim to? Uvidíme. Nezáleží to jen na nás, ale i na dalších zemích,“ uvedl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].