Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Policie v Lánech, pnutí v koalici, nárůst v očkování

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Tiskovka po prvním jednání o budoucí vládě • Autor: Matěj Stránský
Tiskovka po prvním jednání o budoucí vládě • Autor: Matěj Stránský

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Z čeho policie podezřívá Zemanovo okolí

Minulý týden policie na svém twitterovém účtu oznámila, že v souvislosti s děním kolem prezidenta Miloše Zemana se zabývá možnými „zločiny proti republice“. Mohlo jít například o sabotáž, za niž v Česku ještě nebyl nikdo obviněn a která se složitě prokazuje. Jak nyní zjistil Respekt a Aktuálně.cz, fakticky se policie trestným činem, který by spadal pod zločiny proti republice, nezabývá. Národní centrála proti organizovanému zločinu ve skutečnosti začala prověřovat okolí prezidenta Zemana ve dvou jiných samostatných kauzách.

Pod dozorem rakovnického státního zastupitelství detektivové prověřují, zda se lidé z jeho okolí neprovinili neposkytnutím pomoci - tedy zda měl těžce nemocný prezident dostatečnou péči, resp. zda mu ji jeho spolupracovníci vědomě neodepřeli. Do obvodu rakovnických žalobců spadá zámek Lány, kde Zeman dlouhodobě žil před hospitalizací.

Žalobci na Praze 6 pak podle informací Respektu a Aktuálně.cz dozorují prověřování toho, zda se okolí prezidenta nedopustilo padělání jeho podpisu na dokumentu, který svolává na 8. Listopadu novou sněmovnu. A zda nedošlo k přisvojení pravomocí prezidentského úřadu. Zeman listinu podepsal před šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem a policie se zabývá okolnostmi celé události. Především tím, nakolik šlo o vědomé prezidentovo rozhodnutí. Vondráčka bez vědomí lékařů přivedl za prezidentem jeho kancléř Vratislav Mynář v době, kdy od lékařů věděl, že hlava státu není schopna vykonávat pracovní úkony. Návštěvu pak oba vydávali za důkaz, že Zeman může svůj úřad vykonávat. V obou případech zákon stanoví sazbu dva roky vězení.

Vláda se zatím neshodla na pomoci

Vláda zatím stále neřekla, jak chce pomoci lidem, kterým hrozí po krachu skupiny Bohemia Energy propad do existenční nouze. Statisíce klientů sice nepřišly o energii, tzv. dodavatelé poslední instance jim však výrazně zvýšili platby. Média včetně tohoto časopisu přinesla řadu svědectví, že mnohým z nich na jejich pokrytí nevystačí plat, důchod ani úspory. Ministr průmyslu Karel Havlíček přišel s tím, že řešením by mohla být dávka mimořádné okamžité pomoci, ale to vzápětí rozporovala šéfka resortu práce Jana Maláčová.

„Dávka mimořádné okamžité pomoci je testovaná na příjem. Pravděpodobně klienty u dodavatelů poslední instance nezasáhne. Musíte doložit, že jste v hmotné nouzi, že nemáte žádné úspory a příjmy. Není to nástroj řešení situace,“ uvedla. Ministryně už také požádala premiéra Andreje Babiše o svolání vlády, která by měla věc komplexně projednat.

Zájem o očkování začal růst

Po mnohaměsíčním útlumu řada očkovacích míst eviduje zvýšení zájmu o vakcínu proti covidu. Nejčastěji je to přičítáno rozhodnutí ministrů zrušit testování zdarma, roli může hrát i nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných, při němž největší podíl tvoří právě neočkovaní. Vláda dlouhodobě podceňovala informovanost veřejnosti, teď se to snaží alespoň nějak dohnat. Například tím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla poslat dopis s informacemi a výzvou k vakcinaci lidem nad 65 let, kteří se zatím nenechali očkovat. Klienty VZP je 60 procent obyvatel, o ostatní se dělí dalších šest pojišťoven.

Kdo bude ministr, kdo ministryně

Pětikoalice spěje k dohodě na programu a na pozadí toho probíhají debaty o rozdělení ministerstev. Tak jako u každé koaliční vlády vyvolávají i nyní personálie ve stranách pnutí: jedno z nich měli údajně způsobit Piráti požadavkem na více silových a ekonomických ministerstev. Nepochybně rozhodnuto je o osobě budoucího premiéra, stane se jím předseda ODS Petr Fiala. A už nějakou dobu se ví i to, že šéfka menší TOP 09 Markéta Pekarová Adamová povede Poslaneckou sněmovnu. Vše další je stále otevřené; i když se podoba nové vlády již rýsuje, nemusí být o překvapení nouze.

Čína protestuje, ale marně

Na krátkou návštěvu Česka přijel tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. Sešel se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, jemuž oplatil návštěvu ostrova, jednal i s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a dalšími politiky. Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, proti návštěvě protestovala, avšak bezvýsledně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].