Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Fiala čeká na Zemana, Hrad na Ebena, Rada ČT na členy

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Zasedání Rady ČT, červen 2020:  Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý • Autor: Profimedia
Zasedání Rady ČT, červen 2020: Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý • Autor: Profimedia

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Program vlády je hotov, její složení taky

Budoucí vláda Petra Fialy je domluvena a hotovo je i programové prohlášení. Politici pětikoalice o detailech zatím nemluví, vše nechávají na příští týden: program vlády, který dali dohromady v dost rekordním čase, chtějí nejdřív nechat projít svými stranami, a stejně tak i složení vlády. Představili jen její strukturu: tři nové posty oproti současnému stavu - pro legislativu, pro vědu a výzkum a pro předsednictví EU. Mezi koalici Spolu a Piráty se Starosty se ministerstva rozdělí v poměru 10:7. Ve Spolu bude mít na starost pět resortů ODS, která má také premiéra, tři KDU-ČSL a dva TOP 09.

Zatím to podle zpráv z politických stran, které nikdo nechce říkat veřejně na jméno, vypadá, že v budoucí vládě Petra Fialy budou dvě ženy - Jana Černochová z ODS míří do funkce ministryně obrany a do čela MPSV nastoupí nejspíš Šárka Jelínková z KDU-ČSL. Nebude v ní naopak ani jedna z kandidátek, s jejichž účastí ve vládě se před volbami tak nějak automaticky počítalo - u jedné proto, že je předsedkyně jedné ze stran, a u druhé proto, že mimořádně rozumí tématu sociálních věcí. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se raději ujme funkce předsedkyně sněmovny a Olga Richterová (Piráti) se stane její místopředsedkyní.

Piráti a STAN budou mít rozdělena ministerstva v poměru 4 : 3 ve prospěch Starostů. Předpokládá se, že Vít Rakušan bude ministrem vnitra a Ivan Bartoš ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci. Koalice Pirátů a STAN získala - trochu překvapivě - obě ministerské funkce týkající se zahraniční politiky, ministra zahraničí i (staro)nově vzniklý post ministra pro evropské záležitosti (Česko brzy čeká předsednictví RU). Tím prvním by se mohl stát Pirát Jan Lipavský, tím druhým zástupce koalice STAN. Překvapivě proto, že o evropskou zahraniční politiku projevovala zájem koalice SPOLU, nakonec to při vyjednáváních dopadlo jinak. Budoucí premiér Petr Fiala teď čeká, až si ho pozve prezident - vzkázal mu už, že to udělá, jakmile ho přeloží v nemocnici na běžný pokoj (to se stalo právě ve čtvrtek). Co se mu chystá říct, to ve vzkazu od hradního kancléře nebylo. O tom, co vláda chystá v zatím tajeném programu a kde na to vezme, napsal na web Respektu kolega Jiří Nádoba.

Hledání prezidenta

Vládu a její strany čeká po volbách ještě jeden úkol, a sice shodnout se na kandidátovi či kandidátce na příštího prezidenta. Tomu současnému vyprší termín nejpozději na jaře 2023 a o tom, že by budoucích kandidátů nemělo být mnoho, aby se navzájem nevyrušili, už v mezi politiky probíhají diskuse. Dotkli se toho i šéfové stran budoucí vládní pětikoalice na schůzce se zástupci Milionu chvilek pro demokracii. Spolek se chystá na 17. listopadu svolat lidi na náměstí a tam formulovat, že hledání prezidenta je jednou z důležitých výzev. Tento týden vyšel průzkum agentury STEM/MARK, o němž server iRozhlas informoval pod titulkem Průzkum: Češi chtějí nezávislého prezidenta s morální autoritou. V preferencích vede Babiš, za ním Eben. Titulek vystihuje obsah, který se může jevit ve spojení sousloví o morální autoritě a jména současného premiéra trochu rozporuplný. Lidé vybírali ze jmen, která jim výzkumníci agentury, a politici si budou brzy lámat hlavy, jaké jméno, které by v průzkumech i ve volební realitě přeskočilo Andreje Babiše, do volby dodat.

Odsouzen za psaní o marihuaně

Budoucí vláda bude chtít pravděpodobně na základě aktuálního soudního verdiktu upravovat trestní zákoník. Zastupitel Pirátů v Praze 2 a šéfredaktor časopisu Legalizace, který ze všech možných úhlů zabývá konopím, byl odsouzen bruntálským soudem na rok podmíněného odnětí svobody za šíření toxikomanie. Soud analyzoval texty v dvouměsíčníku za posledních deset let a dospěl k závěru, že články překračují zákon. Nutno říct, že u odborné veřejnosti takový závěr vzbudil nelad a soudní verdikt se skutečně může stát odrazovým můstek pro zákonné úpravy - šíření toxikomanie psaním článků v legálním dlouholetém časopise nezní moc logicky.

V Bruntálu se případ řešil proto, že odtud byl pěstitel marihuany stíhaný policií, který vypověděl, že ho k pěstování inspiroval právě časopis, z něhož čerpal informace, jak rostlinu úspěšně vypěstovat. Odborníci z think tanku Racionální politika závislosti, který založil expert na drogové závislosti a bývalý vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil (ODS), už se dohodli, že vytvoří návrh a dají ho poslancům hned, jak se ustaví nová sněmovna: žádost o úpravu trestního zákoníku na základě čerstvého soudního verdiktu.

Rada ČT podle soudu neporušila zákon

Psát v newsletteru o politice o Radě České televize by mělo vypadat jako protimluv, ale bohužel to tak není: politizace voleb do rad veřejnoprávních médií je realitou a působení radních nikoliv odborně podle regulí zákona, ale ve prospěch stran se stalo běžnou věcí. Zvlášť to bylo v posledním roce vidět v Radě ČT: část radních tam pracovala na hledání záminek pro odvolání generálního ředitele Petra Dvořáka, což bylo přáním částí politiků, a především Hradu. Jedním dílem rozmanitého dění v Radě ČT se stalo i odvolání dozorčí komise Rady ČT, které radní nijak neodůvodnili. Odvolaní členové se obrátili na soud a domáhali se zrušení rozhodnutí, ale správní úsek pražského městského soudu žalobu zamítl.

„Městský soud má za to, že v daném případě rada má pravomoc odvolat člena dozorčí komise v zásadě z jakéhokoli důvodu a pakliže nelze shledat zcela zjevně libovolné či diskriminační jednání, pak takové odvolání je v souladu se zákonem,“ konstatovala soudkyně Jana Jurečková. Rozhodnutí je pravomocné, odvolaní členové ale zvažují kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Rada ČT mezitím čeká v neúplném počtu, až ji nová sněmovna doplní o další členy. Opozice současné sněmovny - a tedy budoucí vláda - blokovala volbu nových členů, protože do ní byli ve sněmovním výboru předvybráni pod taktovkou ANO a SPD nedůvěryhodní lidé. Nedávno odvolala sněmovna z Rady ČT i její nejhlasitější členku Hanu Lipovskou, která v říjnu kandidovala - neúspěšně - ve volbách za Volný blok.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].