Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Čau lidi, máte poslední šanci mít důchod 20 tisíc a nežít v Pirátostánu

Hnutí ANO zahájilo v Ústí nad Labem oficiálně kampaň a představilo program

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

„Je to poslední šance volit Babiše. Je to taky poslední šance, jak ochránit naše národní zájmy. A je to poslední šance zastavit obě antibabišovské koalice, které se už dohodly na společné vládě výměnou za odevzdání suverenity a rozbití V4,“ prohlásil premiér a předseda ANO Andrej Babiš ve čtvrtek dopoledne před hotelem Větruše v Ústí nad Labem, když v den svých narozenin oficiálně zahájil volební kampaň svého hnutí. Premiér právě v Ústeckém kraji kandiduje jako lídr kandidátní listiny hnutí ANO, aby mohl čelit Ivanu Bartošovi, který tu vede koalici Pir-STAN.

Za Babišem během jeho projevu stáli v modrém oblečení lídři kandidátních listin v krajích včetně dvou nejvýraznějších ministrů, Aleny Schillerové a Karla Havlíčka. A také podporovatelé Babišova hnutí v bílých košilích držící nápisy „Budeme bránit vaše důchody“ nebo „Budeme se za vás rvát“. Babiš před nimi mluvil o tom, že opoziční koalice jsou jen snahou, jak ho dostat z politiky, a že proti němu bojují proto, že „se hnutí ANO odmítlo stát součástí jejich zkorumpovaného systému“. Předvolební koalice opozičních stran pak přirovnal k „podvodu na voličích“.

O kousek dál, za zády novinářů, akci sledovali na terase hotelu Babišovi nejbližší spolupracovníci, mimo jiné pokuřující marketéři Marek Prchal a Marek Hanč nebo šéfka úřadu vlády Tünde Bartha, která projev svého šéfa občas přerušila hlasitým potleskem. Oproti běžným akcím Andreje Babiše, při kterých cestuje po republice, bylo ovšem oficiální zahájení kampaně jen pro registrované novináře, fotografy a nejvěrnější podporovatele. Nálada tak byla spíše vlažná a show ANO směřovala spíše ke kamerám a do přímého přenosu České televize.

Proti všem

Volební kampaň je letos kvůli brzkému vyhlášení termínu voleb prezidentem Milošem Zemanem dlouhá. Ačkoliv ji hnutí ANO oficiálně zahájilo až na začátku září, premiér a jeho ministři objíždí Česko už několik měsíců. Babiš také v polovině července představil knihu „Sdílejte, než to zakážou!“, kterou mu napsal jeho zmíněný marketingový stratég Prchal, a pořádá podpisové akce nejen po Ústeckém kraji. Za to čelí kritice, že kampaň kryje společně s kandidujícími ministry vládním angažmá, a nemusí tak výdaje na rozdíl od ostatních stran počítat do stanoveného limitu.

Zároveň hnutí ANO v Ústí nad Labem jako poslední z kandidujících subjektů představilo program, se kterým chce oslovit voliče v říjnových volbách. Pod názvem „Až do roztrhání těla!“ v něm informuje o tom, že se jedná o „ten jediný program, který potřebujete. Jako vždycky“. Začíná úvodním slovem premiéra a opakují se v něm opět slova o „poslední šanci volit Babiše“.  „Každý si může ověřit, co jsme slíbili a co jsme splnili. Jsme čitelní a jako voliči víte, co ode mne a hnutí ANO můžete, a co naopak nemůžete čekat,“ končí úvod programu, který má celkem 38 stran.

V části s názvem „Naši zemi nedáme“ se volič pak dočítá, že hnutí ANO „nepředá svrchovanost České republiky Evropskému parlamentu ani Evropské komisi“ nebo že „na rozdíl od TOP09 a Pirátostánu bude dál nekompromisně bojovat proti ilegální migraci“. V kategorii o klimatu pak hnutí ANO informuje například o tom, že nedopustí, aby si „kvůli klimatickým cílům EU mohli koupit automobil nebo si dopřát rodinnou dovolenou u moře pouze bohatí“.

Oproti roku 2017, kdy hnutí ANO slibovalo, že pro voliče vše „zařídí“ a že je důležité hlavně „neblábolit“, dnes stojí kampaň na bojovnější rétorice: zdůrazňuje, že volbou Andreje Babiše „ubráníte“ svět, jaký znáte – ať už před Evropskou unií, opozičními stranami nebo migrací. Hlavním tahákem, na který ANO sází, je přitom heslo, že do roku 2025 bude průměrný důchod 20 tisíc korun. „Máme ve volbách číslo 20, tak si to zapamatujte. Kdo volí číslo 20, volí průměrný důchod 20 tisíc korun měsíčně,“ říká do mikrofonu Babiš a na obrazovkách se objevuje jeho fotka v modrém svetru se zaťatými pěstmi doplněná heslem „Budu nás bránit před Pirátostánem“. „My za seniory totiž opravdu bojujeme,“ dodává Babiš, který má mezi lidmi nad šedesát v průměru pětačtyřicetiprocentní podporu, což je nejvíc mezi politickými stranami.

Podobné vymezování nejen vůči koalici Pirátů a STAN, ale také koalici SPOLU je slyšet i z úst ostatních řečníků.Vlastní vizuály mají kromě předsedy hnutí Alena Schillerová nebo Karel Havlíček, kterým po Babišovi předává slovo současný předseda sněmovny a lídr ANO ve Zlínském kraji Radek Vondráček. Ministryně státní kasy mluví o tom, jak Česko covidovou krizi zvládlo především kvůli zdravému stavu financí. „A naše veřejné zadlužení je stále nižší, než bylo v roce 2013, kdy finance odevzdávala současná pravice a dnešní představitelé koalice SPOLU,“ říká mimo jiné.

Tento výrok přitom může být zavádějící. Podle dat Českého statistického úřadu činí dnešní státní dluh přibližně 2,5 bilionu korun, zatímco v roce 2013 Česko dlužilo přes 1,6 bilionu korun.  Nicméně Česká republika v době vlády pravicových stran měla nižší HDP, a tak byl poměr státního dluhu k celkovému výkonu ekonomiky skutečně nižší. Babišově vládě se tak nepodařilo snížit nominální dluh, zároveň však těžila z rostoucí ekonomiky.

Šli jsme na polívku

Lídr ANO ve Středočeském kraji a ministr dopravy (a také ministr průmyslu) Karel Havlíček zase prohlašuje, že za měsíc otevře opravenou dálnici D1 a přítomné ujišťuje, že toto prohlášení nesouvisí s blížícími se volbami. „Je to přesně deset let, co tehdejší vláda v podobné sestavě, jako je dnešní trojkoalice SPOLU, rozhodla o tom, že v důsledku celosvětové krize sníží investice do dopravy o třicet procent. Co bylo důsledkem? Zahájila se výstavba 200 metrů dálnic ročně. Jsou to ale přesně čtyři dny, co jsme dohodli rekordní navýšení investic do dopravní infrastruktury o 135 miliard korun, v důsledku čehož letos zahájíme 91 kilometrů nových dálnic,“ dodává Havlíček.

Ale už nevysvětlí, proč takové rozhodnutí nepadlo dříve, když sedí v ministerském křesle od dubna 2019. Obecně se v projevech hlavních ANO nemluví o tom, že hnutí sedí ve vládě už od roku 2013 a mohlo zmíněné sliby prosadit dříve. A nekomentuje se ani výkon vlády v době koronavirové krize – i když Andrej Babiš ještě v pondělí na svém Twitteru napsal, že po roce je Česko a V4 zase „best in covid“ (ve smyslu, že má jeden z nejnižších počtů nakažených covidem-19, pozn. red.). Opoziční strany však reagovaly s tím, že během jarní koronavirové vlny zemřelo třicet tisíc lidí, a neměl by se proto chlubit, jak covid Česko zvládá.

Po oficiálních projevech a představení programu premiér ještě odpovídal na novinářské dotazy. Přítomné tváře ANO včetně premiéra přitom nechtěly komentovat povolební vyjednávání. Podpora Babišova hnutí se podle aktuálních průzkumů pohybuje mezi 27–30 procenty. Zaznamenala jeden výrazný pokles právě během jarní koronavirové vlny, kde se ocitla na 22 procentech. Dnes jsou průzkumy pro Babiše zase mnohem příznivější, přesto nebudou na většinu v Poslanecké sněmovně stačit.

„Nebudu teď komentovat, s kým ANO půjde, nebo nepůjde po volbách,“ odpovídal Babiš na otázku, jestli by si dokázal představit společnou vládu například s SPD. „V neděli po volbách natočím nové Čau lidi a tam se dozvíte, co se bude dít po volbách. Tak si počkejte,“ dodal premiér. Jedno překvapení ale přišlo mnohem dřív.

Nečekaně pro volební tým totiž tiskovou konferenci přerušil premiérův syn, který byl do prostor vpuštěn poté, co se představil jako Andrej Babiš mladší. V době, kdy se premiér už chystal odejít, tak vznikl před hotelem Větruše chaos a paradoxní scéna, kdy vládní ochranka chránila premiéra před jeho synem. Babiš mladší svému otci před novináři ze vzdálenosti jednoho metru vyčítal, že se z něho snažil udělat psychicky nemocného člověka, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které je Andrej Babiš stále trestně stíhán.

„Budu se bránit a budu bojovat. Přeji ti hodně štěstí v tvojí kampani a oblbování národa," uzavřel výstup Babiš mladší. Na první pohled paralyzovaný premiér poté společně se svým týmem z venkovních prostor rychle odešel. Babiš mladší na zahájení kampaně ANO přišel za doprovodu dokumentaristy Víta Klusáka, který tvrdil, že se zde ocitli náhodou. Později vysvětloval, že ráno doprovázel Babiše mladšího na vyšetření ke klinickému psychologovi, který pracuje právě v Ústí nad Labem, a oba dodávali, že o zahájení kampaně ani jeden z nich nevěděl. „Vím, že to asi zní absurdně, ale přišli jsme náhodou, šli jsme na polívku,“ opakoval Klusák s tím, že s Babišem mladším „zatím nic netočí“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].