Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ani Putin nemůže být beztrestný, veří ukrajinská generální prokurátorka

Irina Venediktová má se svým týmem na starosti vyšetřování ruských válečných zločinů

Irina Vendetiktová • Autor: Andrij Novikov pro Respekt
Irina Vendetiktová • Autor: Andrij Novikov pro Respekt

Budova generální prokuratury v centru Kyjeva patří mezi jednu z těch, které by mohly být nejen cílem ruských raket. A také nejlépe hlídané. Je obložená pytli s pískem a každý příchozí musí projít přísnou kontrolou. Návštěvy mířící za generální prokurátorkou Irinou Venediktovou, která má se svým týmem na starosti vyšetřování ruských válečných zločinů, pak musí odložit i věci, které projdou přes detektory. Pro tyhle potřeby je vyčleněna místnost v patře, kde má prokurátorka kancelář. Chodbu k ní zdobí romantizující obrazy ukrajinské krajiny.

Venediktová - se kterou najdete rozhovor v novém Respektu - do funkce nastoupila jako první žena v novodobé ukrajinské historii, v březnu 2020. Patřila k blízkým spolupracovnicím současného prezidenta Volodymyra Zelenského, byla součástí jeho předvolebního týmu. Za jeho stranu Sluha lidu byla zvolena poslankyní, měla na starost boj proti korupci, nakonec se stala generální prokurátorkou. Je rázná žalobkyně a část lidí ji odmítá -  mají problém, že je blízkou spojenkyní Zelenského. V anketě právních expertů označili kritici její jmenování za „trochu větší problém, než je epidemie covidu“. Další ji naopak  podporují; každopádně málokoho nechává chladným.

Boj proti korupci byl politickou prioritou Zelenského v předvolební kampani, ale letošní ruská agrese proti Ukrajině to změnila. Od února se proto Venediktová pokouší zajistit důkazy o rabování, krádežích, znásilňování a vraždění prováděného ruskými vojáky, i důkazy o jejich velitelích, kteří jim k tomu dávali rozkazy. „Dělají na tom všichni. Dohromady to je nějakých půl miliónů lidí. Někteří víc, někteří míň, ale nějak se tomu věnují všichni. Je to dost systematické, ukrajinské území je rozdělené do čtverců a v nich se pracuje v týmech. Plus nám samozřejmě pomáhají i zahraniční vyšetřovatelé,“ popsala Respektu, kolik lidí na vyšetřování válečných zločinů pracuje.

Jde nejen o státní zástupce, většinu tvoří policisté. Do terénu čas od času chodí i sama Venediktová, i když by nemusela,. „Pro mě je důležité tam být, moc své lidi řídit přímo na místě,“ říká . V současné době se jejím kolegům podařilo dostat čtyři agresory do vězení, devět dalších stojí před soudy, sto čtrnáct je podezřelých ze spáchání některého z válečných zločinů.

Prokurátoři stíhají i podezřelé v nepřítomnosti, kterým se podařilo dostat na ruské území. „Zabývat se tím je důležité i kvůli tomu, aby tito lidé a další, kteří by se chtěli chovat podobně, věděli, že nejsou beztrestní. Nikdy si nebudou jisti, že uniknou spravedlnosti,“ říká Venediktová.

Jedním z jejích velkých cílů je pohnat před spravedlnost i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, který dal k válce rozkaz. Venediktová studovala nejen Norimberský, ale i další podobné procesy – a věří, že ani Putin nemůže být beztrestný.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].