Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 4. 4. 2012

Den VV (Vít Bárta u soudu) • Autor: Milan Jaroš
Den VV (Vít Bárta u soudu) • Autor: Milan Jaroš

07:59
Pád vlády i pokračování soudu s Bártou: Česko čeká den v režii VVPokud dostojí svému včerejšímu slibu, ministři za Věci veřejné dnes podají demisi. Ve svém prohlášení strana tvrdí, že současný vládní kabinet ztratil u Čechů důvěru a její znovunabytí je možné jen prostřednictvím „předefinování koaliční smlouvy“ a okamžitým vyřešením několika kauz jako např. údajného tunelování státních Lesů ČR či krize státního zastupitelství. Premiér Nečas by měl podle VV navrhnout zcela nové složení vlády a s ním následně předstoupit před poslance s žádostí o vyslovení důvěry.Vše se odehrává na pozadí dalších důležitých událostí: od rána pokračuje soud s Vítem Bártou kvůli úplatkářskému obvinění. Celý soud směřuje do finále. Ještě v průběhu tohoto týdne by měli být vyslechnuti další svědci, na ten dalšší už soudce ohlásil vynesen  rozsudku.- -Věci veřejné budou Česko jen hodně těžko přesvědčovat, že ministerská demise není ničím jiným než pomyslnou dýmovnicí. V té se podle všeho mají ztratit nejen aktuální pochybnosti o financování VV tajemnými sponzory z Panamy, ale především samotný soud s Vítem Bártou. Mimochodem, mezi svědky, kteří dnes budou vypovídat je i kolega z Respektu Ondřej K. Byl to on, kdo  se spolu s kolegyní Ivanou S. přesně před rokem podílel na přípravě článku, který celou Bártovu úplatkářskou kauzu odstartoval. Co bude dál s vládou? Co bude s reformami? Co bude s Bártovým soudem, a především jeho stranicým „projektem“ VV? Jisté je, že může vzniknout pořádný guláš. Nebo rovnou kachní omáčka?

09:00
Vláda padá, nepadá, padá, nepadá. V tuto chvíli už zase NEDemise ministrů za VV k premiérovi Nečasovi nedorazily. Podle předsedy Vv Radka Johna prý zůstanou schované u něj v šuplíku a pan John je vytáhne teprve ve chvíli, kdy se nedohodne s premiérem na dalším postupu. Zatím má jít o tři ministy za Vv, místopředsedkyni vlády Karolínu Peake, ministra dopavy Pavla Dobeše a ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Dva z nich však obratem Johnovu úschovnu  zpochybnili. Jako první ohlásil, že demisi nepodává, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Krátce po něm ministr dopravy Pavel Dobeš. „Žádný bianco šek nedávám, demisi odevzdám případně pouze premiérovi,“ nechal se slyšet ministr. „Různé skupiny a lobby se snaží prohloubit chaos v této zemi,“ nastínil svůj pohled na vládní situaci. A nejistota podle něj naplno rozkližuje i samotnou stranu VV „Nerozumím jednání představitelů Věcí veřejných a tomu, jak rychle se změnila některá rozhodnutí ze včerejška,“ řekl Dobeš.Dokonce i DJ už na okamžik propadl pocitu, že vláda opravdu skončí. Ne ne, vždyť co by členové Vv dělali? Dva roky na teplých vládních a parlamentních postech jen tak nějaká morálka nevyváží.A hudba? Začíná to být pořádná divočina, tak proč ne tamaticky ne už tak vzdálené a aktuálně neprávem vězněné Pussy Riot z Moskvy?

09:36
ČSSD chce předčasné volby v červnuZabránit spuštění důchodové reformy, zabránit zvýšení DPH a naopak stihnout zvýšení daní pro bohaté už od prvního ledna příštího roku. To vše by měly zajistit předčasné volby už v červnu, které požaduje ČSSD. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka chce už dnes požádat o jednání premiéra Petra Nečase, předáka TOP09 Karla Schwarzenberga a předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. Předčasné volby by se dle Sobotky měly uskutečnit bez ohledu na ranní otočku VV.

10:00
Vezměme to vážně: proč chtěly VV složit vládu a proč to chtít či nechtít?Jako důvod své polovičaté demise nedemise Věci veřejné včera sepsali čtyři základní požadavky. Pojďme je vzít vážně. Jde o prázdné fráze nebo smysluplné požadavky, kvůli kterým skutečně stojí za to svrhávat vládu?--1) inventura koaliční smlouvyCo si pod tím představit? Boj proti korupci, to opakují na otázky novinářů poslanci VV nejčastěji. Konkrétními kroky by ideálně mohl být zákon o lobingu. To už si my novináři musíme domýšlet, samotné VV se za obecné formule „boje s dinosaury“ příliš nedostávají. Konkrétními slovy dokumentu, požadavkem je „redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány“. 2) vyřešení krize v podniku Lesy ČRLetitá podezření směřující ke státnímu podniku Lesy ČR se pomalu potvrzují. Po nedávné hloubkové kontrole ohlásil Nejvyšší kontrolní úřad, že na představitele Lesů ČR podá zřejmě trestní oznámení. Z podniku se totiž ztrácely peníze ve velkém. Nejde jen o roky kritizovaný a neprůhledný způsob těžby dřeva, při němž se podle odhadu odborníků může ztřácet i několik miliard ročně. Lesy ČR zároveň platili spřáteleným právníkům za nejasné služby i půl milionu denně a rozdávaly vysoce podhodnocené a pro Lesy nevýhodné smlouvy dalším soukromým firmám.3) vyřešení krize na státním zastupitelstvíPříběh Vrchního státního zastupitelství, na nějž se vrátil po neúspěšném pokusu o odvolání Vlastimil Rampula, snad ani netřeba blíže připomínat. Éra, při níž se zametaly prakticky všechny politicky citlivější kauzy pod koberec, se s Rampulovým návratem prodlužuje prozatím na neurčito.4) problém vydávání sociálních dávekZavádění nového systému vyplácení dávek zkolabovalo, dosud je těžké odhadnout, nakolik za ním stálo diletantství ministra práce Jaromíra Drábka a jeho lidí a nakolik samotné firmy dodávající nový software a veškeré související služby. Tento bod je zdánlivě vyřešen, dávky se už vyplácejí standardně a nelze se ubránit dojmu, že do výčtu se dostal jen kvůli tomu, že u lidí vzbuzuje ta vzpomínka stále ještě emoce.- - -DJ sám nepochybuje, že vše, co od včerejška sledujeme, je pouhá záminka a zástěrka pro hlubší problémy samotných Věcí veřejných (soud s VB, financování VV z Panamy), se kterými se musí strana vypořádávat. Jedním slovem, jde o dýmovnici. Na druhou stranu se chce věřit, že toto „zneužití“ důležitých témat nepovede k jejich následnému programovému opomíjení. Řada z nich totiž skutečně stojí za pozornost. Místopředsedkyně sněmovny a ODS Miroslava němcová prohlásila, že je „předem jasné, že požadavky jsou nesplnitelné“. DJ by zajímaly konkrétní důvody, proč? Lesy ČR i státní zastupitelství - především to Vrchní - to jsou v podstatě personální otázky, které lze radikálním řezem řešit poměrně jasně. A je to potřeba. Na svrhávání vlády je to ale skutečně poněkud nedovařená argumentace.Dejme si raději muziku, k tomu dnešku póóřádnou klasiku..

11:00
Ficova éra začíná: nový parlament a bude i vládaNa své první schůzi po volbách se dnes v Bratislavě schází slovenský parlament - poslanci budou skládat slib a zvolí vedení sněmovny. Slib složí také předseda vítězné strany SMER Robert Fico, jehož ovšem po jmenování premiérem vystřídá náhradník z kandidátky SMERu. Na Slovensku totiž člen vlády nesmí být současně poslancem. Po poledni jmenuje slovenský prezident Ivan Gašparovič Ficovu vládu.Fico v čele kabunetu usedl už v letech 2006–2010, kdy sociální demokraté byli v koalici se dvěma menšími stranami. A také nyní se v kabinetu objeví některá známá jména z té doby. Změnou je, že aktuálně u jejich jména svítí políčko nestraník. Do křesla ministra zahraničí znovu usedne například současný kariérní diplomat Miroslav Lajčák. Fico se angažováním nestraníků snažil nabourat dojem o naprosté hegemonii, která by po jeho drtivém volebním vítězství na Slovensku zavládla.- - -V Česku padá (padala), na Slovensku se naopak rodí. Je úspěch Ficova levicového SMERu i předobrazem toho, co by se po případných předčasných volbách dělo v Česku?

12:00
Škodovácká tradice za vyšší platy: v Boleslavi končí sobotní výrobaOdbory největší české automobilky Škoda Auto se nedohodly na kolektivní smlouvě. Při pohledu na čísla, o která se v době všeobecného škrtání a úspor jedná, přitom může řada Čechů Mladoboleslavanům jen závidět. Zatím poslední nabídka předáků firmy je letošní růst platů o 4,3 procenta, odbory požadují šest procent. Už včera proto vyhlásili pohotovost, dnes se rozhodlo i o konci sobotní výroby. Podobná situace se opakuje prakticky každoročně, loni se nejdůležitější výrobní firma v Česku dohodla se svými lidmi na růstu platů o čtyři procenta, rok předtím o 2,7.- -A hudba? Dejme si konečně pořádnou tango sérii:Otros Aires
Bajo Fondoa jednu úúúplnou klasiku od Troila, tady to všechno začínalo.
 

13:00
Kubice se nemusí omlouvat Paroubkovi. A dál?Nejvyšší soud dnes vynesl definitivní tečku za sporem bývalého premiéra Jiřího Paroubka a někdejšího policejního šéfa Jana Kubiceho. Ten se Paroubkovi nemusí omlouvat za zveřejnění tvz. Kubiceho zprávy před parlamentními volbami v roce 2006. Zpráva informovala o podezřelých kontektech Paroubka a prorůstání organizovaného zločinu do nejvyšších struktur státní správy. Dle Paroubka tím Kubice zásadně ovlivnil výsledek voleb, při němž se následně dostala k vládě pravice.Co dodat? Možná jen otázku: a kdo se za to všechno, co nejen Kubiceho zpráva popisovala, omluví nám všem ostatním?

14:00
Firmy a Švarc systém: ne tak horké, jak se zdálo?České firmy mají přání: nechte nám švarcsystém. Pokud skončí, nebude to ale až takové drama, jak se říká. Celkem šest z deseti firem se domnívá, že se přizpůsobí novým podmínkám a  nezačnou propouštět. Opačného názoru je zhruba čtvrtina. Vyplývá to z průzkumu advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal provedená mezi manažery více než stovky českých firem.Shrňme si o co jde: v případě švarcsystému vlastně mělo jít o jednoduchou pomůcku, jak ulevit zdejším firmám v rozjezdu. Přestože se ale od devadeátých let mnohé změnilo, tolerovaná praxe v českém podnikatelském prostředí získala zcela zásadní roli a z původního dočasného plánu se stala zaběhnutá norma. Aby ne - komu by se nechtělo zaměstnávat lidi bez toho, aby firma odváděla státu potřebné sociální odvody? Stačí zdánlivě jednoduchá věc - najmout si člověka na živnostenský list jako formálního externistu, využívat ho ale jako klasického zaměstnance. Na podobné praxi se dá ušetřit i třetina platu, a přestože měla být původně vyčleněna jen pro několik profesí nevázaných na dlouhodobé kontrakty (např. uměleckých, různých nárazových služeb atd.), začaly ji využívat firmy napříč odvětvími.Změna přichází teprve s vládními rozpočtovými problémy: více zaměstnanců rovná se více odvodů a tedy i příjmů do rozpočtu. Ministr financí Kalousek vyrazil od letoška s roky tolerovaným systémem do boje vyzbrojen tučnými pokutami - až milionem pro firmu a sto tisíci pro samotného zaměstnance.- - -Je to správně? Anebo by měla vláda v časech ekonomické nejistoty nejen přimhouřit oko, ale systém dokonce legalizovat, jak ji vybízejí někteří ekonomové i předáci firemních svazů? DJ je toho názoru, že mhouření očí nic neřeší a vždy existuje cesta, jak nastavit systém „user - friendly“ jinými způsoby. Devadesátá léta jsou pryč a namísto právních a v Evropě nevídaných paskvilů mějme férové podmínky pro všechny. Problém je, že na té druhé straně firmám vláda zatím nic moc nenabízí. A ohlášené pokuty - jak to tak bývá - můžou bolet především tam, kde by neměly. Známou schopnost tvrdě zakročit proti obyčejným lidem a drobných firmám v Česku už tradičně stíhá neochota zabývat se těmi skutečně velkými rybami..

15:00
Pitr je na cestě do Česka. Pěkný den!Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr je na cestě do Česka. Švýcarští policisté, kteří Pitra loni zadrželi, jej dnes prý posadili na letadlo spolu se třemi policisty. Uprchlíka v Praze čeká obnovený soud za daňové delikty z roku 2006. Odsedět si má dle původního verdiktu šest let, část z toho i za machinace při privatizaci státního podniku Setuza z přelomu milénia.Definitnívní Pitrův osud každopádně není jasný. Loni totiž do procesu vstopila tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová a nařídila obnovení procesu, prý kvůli pochybení v jeho průběhu. Pitr se vydání i po zatčení dlouho bránil nejrůznějšími právními cestami, nakonec ale svá odvolání stáhl, údajně právě kvůli obnově procesu. "Nabyl jsem přesvědčení, že v mých věcech začala být plně respektována práva na spravedlivý proces. Přeji všem pěkný den," vzkázal Pitr do Česka prostřednictvím svého advokáta.---Je to svým způsobem symbolické. Ve chvíli, kdy Česko naplno prožívá otřesy způsobené odhalením polomafiánských struktur kolem „kmotříčka“ Romana Janouška a jeho politických kamaráčoftů, vrací se do Česka zástupce generace, která té janouškovské v podnikatelsko-politickém spletenci předcházela. Konexe uprchlého Radovana Krejčíře, vražda mafiánského bosse Františka Mrázka, privatizace státních podniků jako Setuza do rukou lidí jako Pitr - ta témata jsou dnes jen zdánlivě pozapomenutá. Vyrovnání se s jednou galerkou může bezpochyby napovědět, zda se někdy vyrovnáme i s tou novější.Servírujeme další hudbu pro PĚKNÝ DEN! Uvidíme, kdo v téhle hře bude lúzr..

16:00
Týden zpytování svědomí podle Nečase, jinak volbyVláda nepadá, vláda pokračuje ve starých kolejích. Tedy minimálně týden, který dal premiér Petr Nečas Věcem veřejným na srovnání situace uvnitř vlastní strany. Nečas je prý dokonce ochoten přistoupit na nový režim vládní spolupráce a VV požadované zrušení tří ministerstev. Která by to měla být, zatím premiér nespecifikoval. Možná přitom dojde i na další změny koaličního vládnutí, o Velikonocích by každopádně politici podle Nečase měli „zpytovat svědomí“.---Takže jedeme dál po staru, velké emoce a vzrušení a nakonec vlastně nic. I když.. Co bude dál s VV? Rozpadnou se na dvě poloviny? Zformuje se jakási skupina „neposkvrněných véčkařů“ v čele s Karolínou Peake, jak se aktuálně spekuluje? Víta Bártu bude bezpochyby nadále zaměstnávat soud, zaměstná ale ještě vůbec někdo někdy Radka J.?

17:003
× na závěr: obavy o rating, antisemita Grass a návrat StalinaPád vlády by se Česku podle expertů Česku prodražil. Základním obrázkem, který by si z něj vzal finanční svět, by byla nejistota. Podle průzkumu České televize převažuje mezi ekonomy názor, že předčasné volby by vedly nejen ke zvýšení úroků za české dluhopisy prodávané na mezinárodních trzích, ale také zhoršení celkového ekonomického ratingu země. Česko by to mohlo stát řádově minimálně miliardy. Zda by se tato „investice“ Česku přesto nevyplatila co do jiné než finanční roviny, už ekonomové neřešili.---Nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass v textu uveřejněném v několika světových denících varuje, že Izrael coby jaderná mocnost ohrožuje světový mír. Čtyřiaosmdesátiletý německý spisovatel si prý vyčítá, že o tomto nebezpečí dosud mlčel, a je připraven nést obvinění z antisemitismu. Grass už v roce 2006 přiznal, že se jako 17letý stal na konci 2. světové války členem nacistických jednotek Waffen-SS--- Ruští školáci dostali k výuce nový sešit. Ruské nakladatelství Alt vydávající tradičně školní učebnice přišlo s novou publikací „Generalissimus Stalin“. Sovětský diktátor se na jejím přebalu vyjímá v idealizujícím portrétu a co je důležitější, sama učebnice ho popisuje jako úspěšného vůdce, pod jehož vedením vzkvétal sovětský průmysl i blahodárný mezinárodní vliv Ruska. Teprve na samém konci autoři připouští, že za Stalinem zůstaly i rozkazy k popravě statisíců lidí a minimálně 2,5 milionu transportů do sovětských gulagů.---Na závěr jeden tip na zajímavou reportáž: televizi Al-Džazíra se podařilo dostat na patrolu afghánského Talibánu. Jak přemýšlí jeho předáci i to, jak ovlivňují životy místních. A pak už jen poslední tango. Hezký zbytek dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].