Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Jsme cizinci v EU

Naši politici záměrně mluví tak, abychom migranty nevnímali jako lidské bytosti

Uprchlíci plující z Turecka do Řecka • Autor: Globe Media /  Reuters
Uprchlíci plující z Turecka do Řecka • Autor: Globe Media / Reuters

Ten zápal, s jakým politici v našich končinách brojí proti imigrantům, mne přivádí k vážně míněné otázce: Pokud opravdu nechceme přijmout uprchlíky, proč nevystoupíme z EU a nezabarikádujme hranice? Zní to absurdně? Jenže je to jen logický závěr z debaty, která se v Česku a na Slovensku o uprchlících vede. Plyne mi z ní, že do EU nepatříme, protože Evropě vůbec nerozumíme, jsme v ní cizinci cizejší než sami uprchlíci. 

Naši politici mluví o těch lidských bytostech jako o teroristech, muslimech (což je podle nich totéž), v nejlepším případě jako o negramotných primitivech a ubožácích. Ano, oni tak vypadají. Jenže jak bychom vypadali my po týdnech strádání, po nocích v podpalubí nebo po hodinách strávených v moři mezi tonoucími? 

Říká se tomu dehumanizace. Naši politici záměrně mluví tak, abychom migranty nevnímali jako lidské bytosti a nepřišlo nám jich náhodou líto. Je to stejný princip, jako když byli kdysi Židé zbaveni majetku i lidské důstojnosti, takže do transportů nastupovaly už jen odpudivé trosky, od nichž lidé odvraceli zrak.

Když říkám, že nepatříme do Evropy, mám na mysli nejnovější průzkum veřejného mínění v šesti státech, v nichž žije 70% obyvatel EU – v Německu, Británii, Francii, Španělsku, Itálii a Polsku (dělala ho světová agentura Pew Research Center). Příjemným zjištěním průzkumu je, že se lidem vrací důvěra v EU (61%) a je nejvyšší od roku 2012 - a že navzdory krizi eurozóny je pro setrvání u eura výrazná většina (Německo 72%, Francie 72%, Španělsko 71%, Itálie 56%).

Důležitější zpráva je však tato: pozitivní vztah k muslimům (jinými slovy k přistěhovalcům) má 61 % obyvatel těchto států (a k Romům 47%). A bylo by toto číslo ještě vyšší, kdyby jej netáhli dolů Poláci a Italové.

Přiznávám, že mívám sklony nedůvěřovat názoru většiny, protože jsem už tolikrát zažil, jak nenávistná dokáže být. Ale na její obhajobu lze říci jedno: chová se a myslí tak, jak ji k tomu vedou politici. Jenže naši politici, kteří svou mluvou zbavují uprchlíky statutu lidských bytostí, mají opačný přístup – myslí a chovají se podle svého mínění o většině.

Protože ji považují za nesnášenlivou, sami jsou nesnášenliví. A když se jim daří rozsévat nenávist, ukazují prstem na veřejnost a říkají: to oni jsou takoví, my jsme jen jejich hlas. Kdyby byli evropští politici jako ti naši, Evropská unie by nikdy nevznikla. Proto je namístě otázka, zda do ní opravdu patříme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].