Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Komentář Erika Taberyho: Věříme Merkelové

Česká absence na bezpečnostní konferenci v Mnichově je nepochopitelné selhání

Angela Merkelová a Vladimir Putin u kulatého stolu • Autor: Globe Media /  Reuters
Angela Merkelová a Vladimir Putin u kulatého stolu • Autor: Globe Media / Reuters

Bezpečnostní konference v Mnichově budí velkou pozornost každý rok, protože se tu scházejí nejvlivnější politici celého světa. Letos se pohledy k Mnichovu obracely s ještě větším očekáváním, měla tu totiž promluvit německá kancléřka Angela Merkelová, která v pátek jednala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na Ukrajině.

Vystoupení německé kancléřky bylo skutečně mimořádně zajímavé. Z jejích slov, ale i výrazu bylo patrné, že situace je dramatická. Ostatně její partner při cestě do Moskvy, francouzský prezident Francois Hollande, přímo řekl, že pokud poslední jednání selžou, hrozí válka. Merkelová dala jasně najevo, že Putinovi nevěří, a proto situaci považuje za velmi nestabilní. Ostatně řada expertů říká, že to poslední, co Putin chce, je opravdu příměří. On totiž potřebuje Ukrajinu destabilizovanou.

Na mnichovské konferenci vystoupila řada politiků či odborníků. Názory na různá dílčí témata se liší, nicméně nešlo si nevšimnout, že na jedné věci se shodnou téměř všichni. A jde o zásadní proměnu oproti předchozím ročníkům této konference či jiným podobným setkání takto významných politiků a diplomatů – téměř nikdo nezpochybňuje, že agresorem a hrozbou pro mír je Putinovo Rusko.

Když v panelu zasedli prezidenti Bulharska, Litvy, Ukrajiny a Finska, zazněla tak ostrá slova na Putinovu adresu, že se ruský prezident musel hodně rozškytat. Vzhledem k historické zkušenosti těchto zemí to není překvapivé. Překvapivé a zároveň velmi působivé ale bylo, když tito státníci řekli, že mají naprostou důvěru v jednání německé kancléřky Merkelové. Vzhledem k tomu, že se neustále mluví a píše o rozdělené Unii, bylo toto vystoupení více než důležité.

V Česku se o tom zatím bohužel nemluví. Příčinou je i to, že na konferenci nezamířil nikdo z vládních politiků naší země. Vzhledem k tomu, co se děje ve světě, je to naprosto nepochopitelné selhání. Na konferenci se nejen debatuje, ale i vyjednává, sdílejí se informace a stanoviska. Znovu se opakuje scénář, kdy se sami a dobrovolně odsouváme do role nikoli aktérů, ale pozorovatelů.

Dodatečná poznámka: někteří čtenáři namítají, že během konferencí se nevyjednává. Je to přesně naopak. Dokazuje to i tweet bývalého švédského ministra zahraničí Carla Bildta, který zmiňuje, že o víkendu proběhlo na 700 jednání. Jinými slovy, čeští vládní politici zmeškali 700 příležitostí učinit naše životy bezpečnější.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].