Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Tři miliardy od Babiše pro Babiše

Od chvíle, kdy se velkopodnikatel stal ministrem financí, zažívá Agrofert ještě lepší časy

Ministr financí Andrej Babiš • Autor: HN, Lukáš Bíba
Ministr financí Andrej Babiš • Autor: HN, Lukáš Bíba

Při poslanecké debatě o registru smluv létaly vzduchem miliardy, ale debata se netýkala registru smluv, nýbrž dotací, které údajně získávají od ministra Andreje Babiše jeho firmy z Agrofertu. Jen chvíli předtím proběhla sítěmi zpráva, že Babišův Uniles získal od státu třímiliardovou zakázku na zpracování dřeva a posluchače vzrušené poslanecké debaty – v kuloárech sněmovny jím byl pouze pan Patizon – napadla otázka, jak to vlastně je.

Jak to vlastně je poté, co se Babiš před kolegy hájil, že jde zase o lži. Pan Patizon udělal, jak je jeho blogovým zvykem, opět poměrně letmý průzkum dotací a dalších zvýhodnění včetně státních zakázek, které získal Agrofert za dob ministrování Andreje Babiše, a pokusil se zjistit, zda je na tom Agrofert lépe, než byl za časů, kdyby byl Andrej Babiš jen úspěšným podnikatelem. A tak pan Patizon může konstatovat, že se Andreji Babišovi zřejmě podařilo obě funkce úspěšně skloubit.

Tak třeba daňové prázdniny. Zvýhodnění firem odpustkem daní. V roce 2014 byly všem společnostem Agrofertu podle neoficiálních čísel odpuštěny daně ve výši 1,476 miliardy korun. Tato suma zřejmě nikomu nic neřekne, pokud není s něčím srovnána. Tak tedy o rok předtím – v době, kdy podnikatel Babiš nebyl ministrem financí a vlivným politikem - nedostal Agrofert ani jednu daňovou výjimku. A za předchozích patnáct let dal stát (ministerstvo financí) Agrofertu daňové úlevy ve výši 2,15 miliardy.

Autor: HN, Martin Svozílek
Autor: HN, Martin Svozílek

Za „rok Babiše-ministra“ tedy získal Agrofert skoro stejné úlevy jako za šestnáct let předchozích ministrů financí. Nemluvě o paradoxu, že Babiš považuje vybírání daní za základ svého řízení státu, ale ke své firmě se chová přesně naopak. Co vybere od živnostníků, odpustí svým firmám, říká škodolibě Miroslav Kalousek.

Dotace. Agrofert přiznal za loňský rok, že na dotacích z Evropské unie i Česka získal v roce 2014 dotace ve výši 955 milionu korun a stejně vysoké dotace očekává letos. Jde zhruba o padesátiprocentní navýšení oproti průměru z předchozích pěti let, kdy Babiš nebyl ministrem. A jak upozorňovali poslanci a už před nimi média. Není jasné, kolik dalších skrytých dotací si Babiš skutečně přidělil, nebo kolik neprůhledných jich získal od Evropské unie.

Ukázkou té druhé je Babišovo luxusní sídlo Čapí hnízdo, jehož stavitelé a majitelé dostali na stavbu skoro padesátimilionovou dotaci z Evropské unie. Kdyby byl stavitelem Čapího hnízda bohatý podnikatel, něco jako Andrej Babiš, neměl by na dotaci nárok. Stavitelem byli ale právníci, se kterými Babiš spolupracoval, a tak dotace přišla. Tady je podstatné, že zřejmý majitel luxusního sídla a zřejmý příjemce dotací Babiš se skrývá, aby inkasoval. Přitom jde „jen“ o padesát milionů. Jenže miliardář zná hodnotu těchto peněz. Pro nás ostatní jsou to jen čísla a říkáme si, má miliardy, proč by podváděl kvůli nějakým padesáti milionům?

Agrofert je především české zemědělství, potraviny, navazující chemie, tedy český venkov. Na jeho financování existuje státní Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond, který byl na přelomu tisíciletí proslulý neprůhlednou dotační zemědělskou a lesnickou politikou, a pak zásluhou špatné pověsti dostával od státu méně a méně peněz. Třeba v roce 2013 do něj stát přispěl jedním stem milionů korun.

Babišovo ministerstvo zvýšilo dotaci loni na téměř dvě miliardy korun. Nepodařilo se zjistit, kolik z těchto přidaných peněz bylo vyplaceno na dotacích Babišovým podnikům.  Právě k průhlednosti či neprůhlednosti těchto dotací požadují pravicoví i levicoví poslanci, aby bylo veřejně dohledatelné, kam peníze jdou, protože mají podezření, že předisponované sumy končí z velké části u Babišových firem.

Stejně podezřelých je podle opozičních politiků 13,5 miliardy korun, které chce ministr Babiš poslat navíc na fond rozvoje venkova. Vzhledem k tomu, že se z tohoto fondu financují především zemědělské investice, je zřejmé, že peníze uvolněné pro venkov Andrejem Babišem-ministrem skončí z velké části v soukromých firmách Andreje Babiše, především v Agrofertu.

Tohle už není střet zájmů, to už je vrcholný klientelismus, myslí si pan Patizon. Jen trochu sofistikovaný.  Ale v každém případě by to měla tahle země řešit. Jinak budeme čím dál tím častěji svědky zvláštních úkazů - třeba novely o zvýšení výkupní ceny pozemků pro stavbu silnic na trojnásobek. Navrhl a předložil ji Antonín Prachař z ANO. Proč ne. Ale jedním z prvních, kdo na tom vydělal, byla společnost IMOBA ze stáje Agrofertu; společnost, v jejímž představenstvu sedí Monika Babišová, jak upozornili opoziční politici.

Sněmovní debaty nemusí být vždy bohapustou žvanírnou – jak ostatně říká sám Andrej Babiš.  Hrubé spočítání různých finančních výhod, které získal Agrofert za dobu, kdy je ministrem financí, představuje řádově tři miliardy korun.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].