Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

Jak si Plesl osedlal Konvičku

Šéfredaktor MF Dnes se zastává člověka, který otevřeně slibuje koncentrační tábory a smrt oponentů

MF Dnes • Autor: Respekt
MF Dnes • Autor: Respekt

Když byla včera zveřejněna informace, že přes 80 % Čechů má problém s imigranty, bylo jen otázkou času, které médium toho bude chtít využít. Kdo dnes nejede na protiuprchlické vlně, je mediálně odsouzen k úpadku. Nejrychleji se zorientoval šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, který spatřil šanci na záchranu umírajících novin a mimo jiné dnes napsal, že Martin Konvička popsal správně a jako jeden z prvních, že budou problémy s uprchlíky.

„Ve společnosti ‚lepších lidí‘ je kvůli těmto názorům Martin Konvička persona non grata – islamofob, rasista, fašista, nácek, Hitler. Vyberte si nálepku, jakou chcete, dejte ji Konvičkovi na čelo a odkopněte ho na okraj společnosti, protože říká věci, které tu slyšet nechceme,“ napsal Plesl.

To je dějinný zlom. Šéfredaktor nejčtenějšího seriózního listu se zastává a v některých ohledech dokonce chválí člověka, který otevřeně slibuje koncentrační tábory a smrt oponentů. Jaroslav Plesl to navíc dělá naprosto manipulativním způsobem. Snaží se vzbudit dojem, že je tu jedna skupina lidí, kteří jsou slepí a tvrdí, že není nic lepšího na světě, než příchod uprchlíků. Ti prý nevidí žádné potenciální problémy. Pak tu je skupina druhá a v jejím čele jsou podle Plesla dva vizionáři – Konvička a Miloš Zeman -, kteří problémy chytře předvídali. Slušná agitka.

Situace je ale naprosto odlišná. I největší zastánci uprchlíků říkají, že s nimi přicházejí i velké problémy. Od Konvičky, Zemana a Plesla se ale liší tím, že nechtějí na strachu z uprchlíků vydělávat. Polemizují s obavami, který vychází z neznalosti či odporu k jinakosti, ale především tvrdí, že je zkrátka nutné snažit se pomoci lidem v nouzi.

Plesl volá po tvrdším postupu politických reprezentantů. „To si dnes musí uvědomovat každý příčetný vrcholový politik, záleží-li mu aspoň na jeho kariéře, když už ne na budoucnosti této země. Jakákoli bagatelizace problému s imigranty se může v krátké budoucnosti krutě vymstít. Nejen proto, že aktivistům s politickými ambicemi (jako je pan Konvička) otevírá okno příležitosti k sesbírání hlasů, jimiž politici obávající se dnes tak oblíbeného ‚sluníčkového lynče‘ na sociálních sítích ostentativně pohrdnou.“

Zaprvé, který politik toto téma bagatelizuje? Neznám takového. Zadruhé, jak by politici měli postupovat jinak? Plesl tomu nevěnuje jedinou řádku a není divu. Ono totiž žádné lepší řešení není. Jde o naprosto ryzí populismus, který má nadbíhat většinovému názoru ve společnosti.

Čeští politici zatím postupují více méně příkladně. Nesnaží se šířit ve společnosti hysterii (ostatně pro ni není důvod) a problém řeší. Že se vzbouří v jedné ubytovně několik uprchlíků, je vzhledem k emočně náročné situaci očekávatelné, a také to policie rázně a rychle vyřešila.

Ano, doba je pro tisk těžká. Všichni se s tím potýkáme. Nicméně lidé v médiích by neměli zapomínat na svou primární roli a tou je věcně informovat a nešířit ve společnosti paniku. Většina si to naštěstí evidentně uvědomuje, Plesl ponořil svůj list do odpudivé stoky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].