Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Do Česka míří projekt pouličních ledniček

Nejde jen o recyklaci jídla, ale také o posílení komunity, říká zdejší organizátor

Férové dělení • Autor: foodsharing.de
Férové dělení • Autor: foodsharing.de

Odjíždíte na dovolenou a lednice je plná jídla. Dostali jste k svátku bonboniéru, která vám nechutná. Zbyla vám spousta věcí po party. Nebo chcete prostě jen pomoct a udělat jiným radost něčím na zub - právě takové scénáře řeší projekt pouličních a on-line ledniček. Jeden se zřejmě rodí i v Česku. 

Jde o lednici nebo aspoň polici, která by stála na ulici a sloužila by k odkládání přebytků jídla a jejich odběru. Tak jako u mnoha jiných akcí ve veřejném prostoru, i na začátku projektu stál pražský kavárník Ondřej Kobza. „Zahlédl jsem ten nápad na internetu - a protože je mým tématem inspirovat lidi, ať dělají něco ve veřejném prostoru, dal jsem odkaz na svůj Facebook, jestli se do toho někdo nechce pustit,“ vysvětluje.

Pod statusem se rozběhla dlouhá diskuse. Až jeden z diskutérů, překladatel Werner Roth (38) z Prahy, napsal, že se pokusí nápad dotáhnout. Sdílení nadbytečného jídla funguje například v Münsteru a dalších desítkách německých a rakouských měst. On-line organizovaná síť ledniček umístěných většinou v kavárnách, ale i parcích nebo přímo na ulici, funguje pod názvem Foodsharing. Jídlo dodávají jednotlivci, ale i různé pekárny či restaurace.

A právě tímto webem se Roth inspiroval a svolal přes sociální síť další lidi. Skupinka, z níž pochází aktivní jádro, představuje mix novinářů, sociálních pracovníků nebo lidí, kteří působí podobně jako Roth napříč obory – sám organizátor se živí překlady, tlumočením a pořádáním mládežnických výměn mezi Českou republikou a Německem.

foodsharing Logo • Autor: Respekt
foodsharing Logo • Autor: Respekt

Začali jednat s různými podniky o podmínkách, za nichž by byly ochotny se přidat. Ať už coby dodavatelé jídla nebo umístěním sdílené spižírny na svůj pozemek.Další dobrovolníci by se pak podle jejich plánů měli hlásit přes internet, že jídlo, které podnikům zbude, v konkrétní hodinu vyzvednou, a přepraví ho pak do veřejné spižírny.

Na webu by mohla fungovat i mapka, do níž dárci zapisují nebo fotí, co do které spižírny právě přibylo. A měly by tu být i inzeráty, kde lidé nabízejí k vyzvednutí zdarma jídlo přímo u sebe doma.

To je nicméně vize, do níž bych postupně chtěli dorůst. Jako první krok otevřou spižírnu v místě, kam mají sami přístup. Na web vyvěsí zásady německého projektu a budou tu o své první spižírně psát blog. Věří, že to inspiruje další - a projekt postupně poroste zezdola. „Každý si bude moci svou lokální spižírnu postavit a ohlídat v blízkosti místa, kde pravidelně chodí - a může tak kontrolovat kvalitu potravin a dodržování pravidel na sdílení jídla,“ říkají.

O omezení plýtvání jídlem usiluje i platforma Zachraň jídlo. Právě její tiskový mluvčí zástupce Adam Podhola Rothovo nadšení brzdí. „Na jednu stranu to je super nápad, nese však i řadu rizik – například udržování čistoty, až počáteční nadšení pohasne,“ říká. V Česku lze podle mluvčího přebytečné jídlo odložit už řadu let i v takzvané Potravinové bance. „Ta donesené jídlo náhodně testuje – jednak jestli není zkažené, ale také zda ho například někdo, kdo nemá rád chudé lidi nebo bezdomovce, neotrávil,“ dodává.

„Začneme jen policí nebo skříní, kam by se dávaly suché a trvanlivé potraviny, konzervy a podobně,“ namítá Werner Roth. Navíc podle něj nejde pouze o recyklaci jídla, které by se jinak vyhodilo. Kromě toho, že spižírna nakrmí lidi v nouzi, může oživit veřejný prostor a posílit sousedskou komunitu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].