Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Podporovat miliardáře Trumpa znamená být proti systému

S diamanty mezi farmáři • Britové chtějí blokovat migranty z EU • Podporuje OSN nerovnost • Kocovině vodou nepředejdete

Americký miliardář Donald Trump • Autor: Globe Media /  Reuters
Americký miliardář Donald Trump • Autor: Globe Media / Reuters

Magazín Time se ve svém novém čísledůkladně zabývá překvapivým favoritem republikánských primárek Donaldem Trumpem. Vše se samozřejmě ještě může změnit – a nejspíš také změní, ale Trumpova prozatímní popularita zajímavě nasvětluje americký politický systém i pocity některých občanů. Podle Timu leží jeden z důvodů miliardářovy popularity v tom, že okázale ignoruje všechny zásady, které si „vážní političtí kandidáti“ obvykle nedovolí porušit: nemá specialistu na výzkumy veřejného mínění, na debaty se připravuje sám, neplatí si inzerci a nehledá sponzory.

Kandidáti Republikánské strany  • Autor: Globe Media /  Reuters
Kandidáti Republikánské strany • Autor: Globe Media / Reuters

Time Trumpovo pohrdání tradičními zásadami předvolebního boje výstižně ilustruje na způsobu, jakým newyorský byznysmen nedávno navštívil zemědělský festival ve státě Iowa (cosi jako americká Země živitelka). Zatímco ostatní kandidáti si dávali záležet, aby oblečením (džíny) i vystupováním (ležérní pojídání grilovaných vepřových kotlet) zapadli mezi vystavující farmáře a ostatní běžné lidi, Trump udělal to, co by mu žádný politický poradce nemohl nikdy vážně doporučit – přiletěl v helikoptéře za sedm milionů dolarů, na niž by se většina návštěvníků akce nevydělala za celý život.

A kdyby ještě někomu nebylo jasné, že má tu čest s ohromně bohatým člověkem, manžetové knoflíčky lemované diamanty mu to zase připomněly. Asi jako kdyby Karel Schwarzenberg na zmiňovanou Zemi živitelku přijel v knížecím kočáře.

Přesto si zatím v průzkumech vede mimořádně dobře a podle Timu leží vysvětlení popularity ve fenoménu, s nímž se v posledních letech potýká většina demokratických zemí: v krizi důvěry občanů v politické elity a systém jako takový. Se vším okázalým pozlátkem a pověstnou arogancí - jak připomíná Time, Trump neřekne tři věty, aniž by v nich nezmínil prestižní vzdělání, podnikatelské úspěchy či golfový hendikep - působí na část voličů paradoxně autentičtěji než oni seriózní kandidáti. “Podporovat Trumpa v srpnu 2015 prostě znamená být proti zavedenému řádu – nikoliv kvůli ideologii, ale proto, že lidé už toho mají dost. Mají dost handrkujících se politiků, politických dynastií, systému, v němž vážení lidé dávají sliby, které neplní,” píše Time.

Britský premiér David Cameron pokračuje ve spanilé jízdě Evropou, na jejímž konci mají být nové podmínky pro jeho zemi v EU: tento týden má v plánu Španělsko a Portugalsko, kde se setká s předsedy vlád. Požadavky konzervativců jsou vcelku známé: chtějí výjimku z pokračující evropské integrace a posílení role národního parlamentu. Vzhledem k aktuálním událostem se ovšem nejspíše bude v Lisabonu a Madridu nejvíce mluvit o imigraci.

Premiér David Cameron chce od Bruselu reformy ve prospěch Británie. • Autor: Globe Media /  Reuters
Premiér David Cameron chce od Bruselu reformy ve prospěch Británie. • Autor: Globe Media / Reuters

Cameron se bude snažit své evropské partnery “okouzlit”, jak píší Financial Times, ale vzhledem k návrhům, které padají z úst jeho vládních kolegů, nemá úplně snadnou výchozí pozici.  Britové totiž neřeší jen imigranty ze zemí mimo EU, horkým tématem jsou na ostrovech i občané Unie, kteří využívají jednoho ze základních stavebních kamenů evropského společenství, tedy volného pohybu osob. Loni jich v UK přibylo třiašedesát tisíc.

Britská ministryně vnitra Theresa May o víkendu přišla s návrhem, aby byli do země vpuštěni jen ti, kteří se prokážou uzavřenou pracovní smlouvou. Podle ní má být svoboda pohybu chápana jako “svoboda odstěhovat se za prací”, nikoliv “svoboda odstěhovat se a teprve práci hledat”. Tento postoj nekritizují jen politici z ostatních evropských zemí, ale i ekonomové a statistici, kteří upozorňují na to, že většina migrantů ze zemí EU britské ekonomice spíše prospívá, než aby zatěžovala státní rozpočet.

Velkou pozornost před časem vyvolala zpráva, že jeden ze stážistů u OSN žije ve stanu u ženevského jezera, protože si nemůže dovolit drahé švýcarské nájmy. David Hyde nyní napsal text pro on-line magazín The Intercept - a píše v něm, že to celé byla tak trochu PR akce, jejímž účelem bylo upozornit na pokrytectví organizace, jejímž hlavním smyslem je bojovat za lidská práva a rovnost ve světě.

Nic proti snaze upozornit na nepravost a Hydeův příběh skutečně debatu o smyslu neplacených stáží vyvolal. Tuto snahu ovšem v případě dvaadvacetiletého Novozélanďana mírně podrývá fakt, že se u toho sám dopustil nefér jednání. Lhal u pohovoru v OSN, kde se jej ptali, jestli má dostatek vlastních prostředků, aby mohl neplacené místo zastávat - ačkoliv jeho “bankovní účet tomu neodpovídal”. Na nezvyklé bydlení pak sám upozornil novináře, a když se story dostala na veřejnost, odmítl několik nabídek dostupného bydlení.

Hyde nicméně předkládá i velmi relevantní argumenty, když říká, že systém neplacených stáží zavírá dveře mladým lidem z chudších poměrů, jejichž rodiny si je prostě nemohou dovolit během stáže podporovat. Problém to naopak nečiní potomkům vlivných a bohatých, následkem čehož se z OSN stává elitářská organizace

Z lehčího soudku – a slovo soudek je na místě – pochází zpráva stanice BBC, která upozorňuje na studii vyvracející jednu vcelku zásadní pijáckou zásadu. Každý, kdo někdy plánově či neplánovaně strávil večer s alkoholem, se jistě pokusil následky takového večera preventivně zmírnit zvýšeným příjmem vody.

Holandští akademici z univerzity v Utrechtu společně s kanadskými kolegy zkoumali pijácké návyky dvou skupin studentů (každá čítající kolem osmi stovek lidí) a dospěli k závěru, že ačkoliv pití vody kocovinu velmi mírně zlepšuje, nejklíčovějším faktorem, který rozhoduje, jak nám bude druhý den, je množství vypitého alkoholu.

Vše ostatní je podružné. “Pití vody může pomoci na žízeň a pocit suchých úst, ale neodstraní následné utrpení – bolesti hlavy a nevolnost,” říká šéf výzkumného týmu Joris Verster. Dosud se mělo za to, že hlavní příčinou kocoviny je dehydratace organismu, ale podle  Verstera  tuto souvislost zatím nikdo jednoznačně neprokázal.

Video: Pomáháme lidem, kteří pracují v továrnách na levné oblečení, když jejich výrobky kupujeme? 

Kulturní tip: Kdo letos nestihl žádné představení na Letní Letné, může si v pondělí ve 20:20 pustit  ČT art, kde uvidí  záznam akrobatické odysey Ka v podání Cirque du Soleil. Světoznámá skupina, která má dnes základnu v hotelu MGM Grand v Las Vegas, tu pomocí akrobatických kousků a efektů vypráví příběh dospívajících císařských dvojčat, kterým skupina bojovníků zabije rodiče.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].