Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Juncker: Co kdybychom už v Evropském parlamentu nemluvili anglicky

Pravidelný výběr ze světových médií: Cameron ven • Skotsko dovnitř • Ekonomika dolů • Lady Gaga z Číny • Lidstvo vytváří nové druhy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker • Autor: ČTK, AP
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker • Autor: ČTK, AP

Úterní menu se věnovalo následkům brexitu a tahle zpráva samozřejmě zůstává na tapetě i nadále. Tím spíš, že po úterní večerní diskusi lídrů členských zemí EU v Bruselu řekla německá kancléřka Angela Merkel, že „nepovažuje za možné ještě nějak zabránit britskému odchodu z Evropské unie“.

Podle některých účastníků či komentátorů debata na summitu – jakkoli byla prý většinou klidná a věcná – ukázala, že Unii čeká období náročného vyjednávání. Jeho obtíže možná, s nadsázkou řečeno, zvýší i jazykový problém: šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker totiž nadhodil, že by angličtina napříště neměla být jednacím jazykem Evropského parlamentu.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Kromě toho Juncker podle serveru Politico rozeslal všem členům své komise svou – jak to sám nazval - „fatvu“ zakazující zahajovat jakékoli formální či neformální rozhovory s britskými představiteli či navštěvovat Británii až do chvíle, kdy londýnská vláda neaktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy a nespustí oficiální proces vystoupení své země z EU.

Rozhodný a velký bojovník za evropské sjednocení Juncker zároveň v úterní řeči před europoslanci popřel zprávy o svém horšícím se zdravotním stavu a podtrhl věrnost unijní myšlence. „Nejsem unavený ani nemocný,“ řekl, „a budu se do posledního dechu bít za to, abych mohl žít ve sjednocené Evropě.“

Britský premiér David Cameron, který vyhlášením referenda a dlouholetým pomlouváním EU současný brexitový zmatek zásadně spoluzpůsobil, opustil Brusel podle svých slov smutný. Nejenže už nepomůže Junckerovi v boji o evropskou jednotu, ale bude mít co dělat, aby svým krajanům pomohl udržet alespoň jednotnou Británii. V Bruselu jej totiž střídá šéfka skotské vlády Nicola Sturgeon přijíždějící sem, jak sama řekla, projednat s evropskými špičkami způsob, jak by Skotsko navzdory britskému odchodu mohlo zůstat v EU.

Skotové totiž v referendu přesvědčivě odchod odmítli a Sturgeon protože považuje za „naprosto neakceptovatelné“, aby jejich demokraticky vyslovený verdikt zůstal oslyšen - i kdyby to mělo znamenat oprášení myšlenky skotské nezávislosti. Během návštěvy se skotská premiérka sejde se šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem a plánuje i schůzky s představiteli Evropské komise, pokud jim to zmíněná „fatva“ dovolí.

Nicola Sturgeon • Autor: Globe Media /  Reuters
Nicola Sturgeon • Autor: Globe Media / Reuters

„Naše okamžitá priorita v tuto chvíli je rozšířit ve všeobecnou známost fakt, že Skotové si v referendu vybrali jinou cestu a že naší tužbou je zůstat v EU,“ řekla před odjezdem z Edinburghu skotská premiérka s tím, že už o dopadech referenda vedla rozhovor s ministerským předsedou Irska a že skotští představitelé jsou v úzkém kontaktu s vládami ostatních členských států EU.  „Skotsko vás nezradilo. Prosím vás, drazí kolegové, nezraďte nyní Skotsko vy,“ řekl ještě před příjezdem Sturgeon v europarlamentu glasgowský poslanec za Skotskou národní stranu Alyn Smith a sál mu odpověděl ovacemi.

Podle skotských představitelů je „vysoce pravděpodobné“, že odpovědí na propast mezi představami Skotska a zbytku Británie bude druhé referendum o nezávislosti. To předchozí v roce 2014 stoupenci samostatnosti prohráli 45:55 procentům a jedním z hlavních důvodů prohry byla tenkrát obava, že odtržení od Británie – tehdy členské země EU – vytrhne Skotsko právě evropského klubu. To se teď úplně otočilo, a nezávislost naopak může být jediným řešením, které Skotům dovolí zůstat v Unii. Průzkumy ukazují, že po brexitu počet stoupenců samostatnosti vzrostl, není ovšem jasné, jak dlouho tato vlna přetrvá. „Šok z jednoho referenda není možné tišit rozpoutáváním vášní pro další,“ oponovala ve skotském parlamentu premiérce předsedkyně skotské pobočky britských konzervativců Ruth Davidson. „Brexit neubral nic na logických důvodech toho, proč bychom měli zůstat spjatí s Británií a netrhat se od ní.“

Zatímco na politické scéně zůstávají emoce ve vyšších obrátkách, na finančních trzích se situace, přinejmenším podle analýzy ČSOB, trochu uklidňuje. „Averze k riziku přece jenom poklesla, pozornost od politiky se pomalu přesouvá k fundamentům, přičemž existují i první pokusy vyčíslit dopady britského odchodu z EU,“ píše v pravidelném zpravodaji analytik této banky Jan Čermák.

„Jeden z nich učinil například prezident ECB Mario Draghi, který vyčíslil kumulativní ztrátu HDP eurozóny na 0,5 % v horizontu následujících tří let. Je třeba připravit se na to, že odhady tohoto typu se budou v následujících dnech objevovat stále častěji, přičemž je otázkou, jakou budou mít vypovídací sílu. Každý modelový odhad totiž musí stát na nějakých předpokladech - a v případě ekonomických ztrát z Brexitu je nutné si hned na začátku položit otázku, zda obě strany budou hrát kooperativní hru, či nikoliv. Z teorie her přitom víme, že pokud oba obchodní subjekty nebudou ochotny kooperovat, tak mohou snadno skončit v horším stavu, než když by spolupracovaly.“

A teď, jak říkají Britové, o něčem úplně jiném.Tajuplný odbor propagandy komunistické strany v Číně vydal příkaz, že je třeba vyhnat ze země popovou divu Lady Gaga a zablokovat její repertoár kdekoli na čínském internetu. Populární zpěvačka podráždila Peking poté, co se setkala s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou na konferenci starostů v americkém Indianapolis a debatovala s ním například o potřebě léčit laskavostí náš dnešní podrážděný svět.

Komunistická strana Číny to ale vidí jinak. V barvitém jazyku jejích médií je dalajlama „vlk v mnišské sutaně“, který objíždí svět, aby získal sympatie pro svůj projekt odtrhnout Tibet od mateřské Číny a zavést tam církevní buddhistickou tyranii.

Podle hongkongského deníku Apple Daily dostaly čínské webové stránky a mediální domy po setkání Lady Gaga s Jeho Svatostí instrukce, aby přestaly vysílat a distribuovat songy americké zpěvačky. Státní Úřad pro tisk, rádio, televizi a film vydal podle citovaného hongkongského zdroje také příkaz všem legálně vydávaným médiím v zemi, aby se o schůzce popové celebrity s Jeho Svatostí vůbec nezmiňovaly - a aby se „zvýšeným úsilím bojovaly s projevy tibetského separatismu tím, že budou zcela následovat pokyny státní televize a oficiálního stranického deníku  People's Daily“.

Zdá se, že instrukce zabírají, protože podle serveru Quarz neinformovalo o setkání v Indianapolis žádné čínské médium s výjimkou nezávislého serveru Netease - jeho článek o schůzce a výňatky z pobouřených reakcí čínských uživatelů internetu na ni byl ovšem zakrátko stažen.  Nicméně QQ Music – nejpopulárnější čínská webová stránka pro streamování hudby – nabízela řadu songů od Lady Gaga  ještě v úterý v noci.

Čínské úřady mají v zakazování umělců podporujících Tibet slušnou praxi - Bjork nebo Oasis by mohli vyprávět. Gaga tudíž musela dopředu vědět, co ji po schůzce čeká. „O to víc je třeba ocenit kuráž, kterou ukázala na rozdíl od řady jiných, kteří se dnes bojí podráždit Peking,“ cituje The Guardian ocenění Billa Bishopa, editora emailového zpravodaje o Číně a tamních událostech Sinocism. Sama Lady Gaga na čínský zákaz zatím nijak nereagovala.

Dave odhaduje, že za posledních deset let spal tak se třemi stovkami žen. Asi na pět nebo šest výjimek byly všechny bílé a obvykle ho přitom sledoval manžel oněch dam. Takovou popularitu mu umožnil internet, propojil ho s mnoha volnomyšlenkářský páry, které jsou otevřené lecčemu. Nebýt internetu, prý by lovil ženy po barech, nebo se nejspíš ke své vlastní nespokojenosti usadil v nějakém manželství.

Dokonalý a obsáhlý portrét muže, který miluje ženy a jenž má víkendy nabité sexem, zároveň i sondu do manželství, která touží po zpestření, přináší dlouhý text od Johna H. Richardsona na webu GQ s titulem The Secret Life of America’s Greatest Swinger.

Lidé jako živočišný druh jsou známí tím, že likvidují jiné druhy. Ať už prostě tím, že je přímo a nekomplikovaně vyhubí, anebo nepřímo, v důsledku svojí činnosti, která bere ostatním životní prostor a podmínky. To je neoddiskutovatelné. Co je ovšem zajímavé - lidé některé nové živočišné druhy i vytváří.

A opět mají lidé dvě cesty: buď z vlka udělají psa, z divočáka pašíka, z divoké kočky micku. Ale jsou i zakroucenější stezky. Za druhé světové války, kdy byli obyvatelé Londýna kvůli bombardování nuceni trávit mnohem víc času v metru, a to ne jen na vymydlených nástupištích, ale i hluboko v temných tunelech, všimli si tamních komárů - kteří kousali lidi daleko víc než jejich nadzemní kolegové. Po válce došli biologové k tomu, že tunelový komár je úplně nový živočišný druh, zvyklejší spíš na savčí krev než na ptačí, jak bylo v Londýně obvyklé.

Autor: © Walkabout12 via Wikimedia Commons
Autor: © Walkabout12 via Wikimedia Commons

Co se týče divokých zvířat, tam je mechanismus jiný. V dobách bezuzdného lovu přežívají jedinci, kteří mají opravdu dokonalé maskování, a jsou proto těžko ulovitelní. Můžeme to nazývat evoluční centrifugou. A nemusí jít jen o lov, život v „antropocénu“ je jiný než v předchozích dobách. Etologové zjistili, že schopnosti řešit problémy se mezi městskými a venkovskými druhy ptáků liší tak, že překračuje hranice jednoho druhu.

Abychom se ovšem neukolébali. Tohle všechno je neuvěřitelně zajímavé, ale lidská činnost je pro pestrost druhů pořád tak ničivá, že supluje pravidelný náraz meteoritu, z nichž jeden vyhubil dinosaury.

Video: Ztracené dívky v Myanmaru.

Kulturní tip:  Jane Eyre. ČT2 29.6.2016  21:30

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].