Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Belgičané reagují na teror fotkami koček

Džihádista na Tumblru • Zpěvák Eagles of Death Metal: Proč zemřeli lidé v Paříži • Jourová v centru zásadního vyjednávání mezi EU a USA

Belgické protiteroristické kočky • Autor: Twitter
Belgické protiteroristické kočky • Autor: Twitter

Doba je nejistá a plná obav, trocha humoru je tedy potřeba jako sůl. Velmi osvěžujícím a optimistickým dojem působí zpráva o reakci belgických občanů na výzvy policie, aby na sociálních sítích nesdíleli informace o probíhající antiteroristické operaci, které by mohly pomoci těm, proti nimž byla namířena. Místo pochopitelného stěžování či projevů strachu Belgičané začali „využívat internet k tomu, k čemu byl stvořen“, jak zní známý vtip - čili tweetovat obrázky koček a psů, tedy zejména koček.

Některé obrázky jsou tématicky zabarvené (kočky s výbušninou kolem pasu či v arabském šátku), ale většinu tvoří klasické kočičí internetové legrace. Kočky podřimující s klubky vlny, v oblečku supermana či v helmě Darth Vadera, kočka v ústí děla provázená komentářem „teroristé třeste se, jdeme na vás s kočko-děly“.

Belgický smysl pro humor si samozřejmě na twitterosféře získal všeobecný a globální respekt. A hlavně přináší jeden důležitý vzkaz. Taky máte poslední dobou děsivý pocit, že světu přestáváte rozumět, že se nenávratně mění, že už nikdy nebude jako dřív? Zdánlivé drobnosti, jako je tato znamenají, že v tom podstatném zůstává pořád stejný.

https://twitter.com/loredewitte/status/668558619491848192/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/TineEeckhout/status/668552072783142912/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Onen masivní zátah, při němž policie zasahovala na celkem dvaadvaceti místech v Bruselu a ve třetím největším belgickém městě Charleroi vzdáleném zhruba padesát kilometrů od metropole, přinesl celkem šestnáct zatčení. Ovšem jednoho z mužů podezřelých z přípravy a provedení pařížských útoků, Salaha Abdeslama, se stále nedaří dopadnout.

Brusel, hlavní město Belgie, ale i centrum vedoucích institucí Evropské unie a Severoatlantické aliance, zůstává dál ochromen nejvyšším stupněm pohotovosti. Znamená to zavřené školy všech stupňů, nefunkční metro, uzavírky ulic, zákaz shromažďování.

Deset dní po největších teroristických útocích poválečné francouzské historie se jednak stále doplňuje obraz toho, co se stalo, ale i hledí do budoucna. Zpět se ohlíží zpěvák americké kapely Eagles of Death Metal Jesse Hughes, který poskytl vůbec první rozhovor o události, a to americkému magazínu Vice. Právě masakr během pařížského koncertu kapely v klubu Bataclan přinesl nejvíce obětí - 89.

Plné znení interview Vice zveřejní až příští týden, nicméně i první zveřejněná ukázka trvající pětapadesát sekund přináší velmi silné emoce. Hughes tu stále velmi otřesený a zlomeným hlasem vypráví o tom, jak se část fanoušku ukryla v šatně kapely, ale přežil z nich jen jediný – kluk, který se schoval pod jeho vlastní koženou bundou. „Důvod, proč tolik lidí zemřelo, byl ten, že prostě nechtěli opustit svoje přátele, viděl jsem lidi, jak chránili jeden druhého,“ říká Hughes.

Do budoucna se naopak nyní obrací francouzský prezident Hollande, která tento týden zahajuje sérii jednání na njevyšší úrovni. V itineráři je britský premiér Cameron (dnes), americký prezident Obama (zítra), následuje (ve středu) německá kanceléřka Merkel a série vrcholí ve čtvrtek s ruským prezidentem Putinem. Státníci se mají radit o lepším koordinaci bezpečnostních opatření a o strategii boje s ISIS.

Další zprávou se vracíme do virtuálního světa.Jak upozorňuje americký deník The New York Times, na další moderní technologické platformě, blogovací síti Tumblr, vznikla pozoruhodná iniciativa. Objevil se tam muž, který o sobě tvrdí, že je nizozemským občanem tureckého původu bojujícím v Sýrii v řadách tzv. Islámského státu (ISIS), a začal odpovídat na otázky ostatních uživatelů. Israfil Yilmaz v minulosti sloužil v holandské armádě, v roce 2013 se ale přidal k islamistům.

Po celou dobu je aktivní na nejrůznějších internetových platoformách, měl účty na Instagramu či Twitteru. Na Yilmazově „chatu“ na Tumblru padaly otázky nejrůznějšího druhu: od osobních (Stýská se vám po vaší matce?) přes ty týkající se praktického života džihádistů (Prý nemůžete používat výrobky firmy Apple?) po teologické, filozofické a samozřejmě politické.

V odpovědích ovšem nenajdeme nic až tolik překvapivého. Podle Yilmaze homosexuálové zaslouží „shodit ze střechy vysoké budovy“, dále tu obhajuje týrání a zotročování jezídských žen a dívek bojovníky ISIS. Na otázku NYT pak prohlásil, že pařížské útoky byly pochopitelnou reakci na francouzské bombardování pozic ISIS.

Džihádistův profil už si ale neprohlédnete, pár hodin po zveřejnění textu NYT jej Tumblr - stejně jako před tím provozovatelé Instagramu a Twitteru - zrušil.

Věra Jourová při slyšení v Evropském parlamentu • Autor: ČTK
Věra Jourová při slyšení v Evropském parlamentu • Autor: ČTK

Je příjemné někdy vidět českého politika či političku ve světovém tisku zmíněného i v jiné souvislosti než opilecké či skandálně-výrokové. Třeba jako seriózní vyjednávačku, která nebere na lehkou váhu odpovědnost za zásadní rozhodnutí. Řeč je o textu magazínu Politico o návštěvě české eurokomisařky Věry Jourové ve Spojených státech amerických.

Jourová tam vyjednávala novou podobu patnáct let staré dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy o předávání osobních dat občanů evropských zemí. Nové mantinely se hledají proto, že Soudní dvůr EU letos v říjnu zpochybnil tzv. bezpečný přístav (Safe Harbour), tedy princip, podle něhož se osobní data předávala společnostem, které se přihlásily k principům EU. Podle soudu ale jen tento krok ochranu dat Evropanů dostatečně nezajišťuje.

Kritický okamžik je to mimo jiné také proto, že po pařížských útocích se rozjela nová debata – jako nakonec vždy, když teroristé udeří – o tom, jak by měl vypadat zdravý balanc mezi ochranou soukromí a bezpečností.

Politico dojem z americké cesty Věry Jourové příliš nehodnotí (nakonec ona sama se v rozhovoru projevuje velmi diplomaticky), nicméně z textu vyplývá, že zatím postupuje tak, jak má – poctivě obchází vlivné americké politiky a další klíčové hráče. A to není při současné mezinárodní pověsti českých politiků zrovna málo.

Video: Jak zasáhly pařížské útoky „generaci Bataclan“.

Kulturní tip: Bůh masakru. ČT2 23.11.2015  21:55. Rvačka dvou dětí na hřišti. Nateklé rty, vyražené zuby… Rodiče „oběti“ pozvali na návštěvu rodiče „útočníka“, aby vyplnili pojistnou událost a vše v klidu vyřešili. Přátelské žertíky zprvu vysoce civilizovaných lidí se postupně mění v masakr, kterému nikdo z nich neunikne.

https://www.youtube.com/watch?v=ZPX6–4Bo7XU

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].